Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu olan Hasan Aşa’nın, parmaklarındaki sağlık sorununa 6 ay boyunca müdahale edilmediği ve kangren nedeniyle bir parmağının kesildiği belirtildi.
MA’dan Fethi Balaman ve Fahrettin Kılıç’ın haberine göre; Diyarbakır’ın Pirinçik (Qirxalê) köyünde yaşayan Ahmet Doğan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 8 Aralık 2019’da 24 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan 5 gün sonra, tanık beyanları, “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüte yardım etmek”, “Patlayıcı madde bulundurmak” iddiasıyla anılarak tutuklandı.

“6 ay sonra müdahale edildiği için bir parmağı, bir buçuk ay önce kesildi”

Hastaneye giden hasta tutukluların, geri getirildiğinde aynı yerleşke içinde bulunan T Tipi’ne götürülüp çıplak aramaya maruz kaldıklarını kaydeden Doğan, acil bir şekilde tahliye edilmesi gereken hasta tutukluların insan onurunu zedeleyen muameleler ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Doğan, “Çıplak arama dayatması yapılan tutukluları virüsün tehlikesi ile karşı karşıya. Ancak bu dayatmadan vazgeçmiyorlar. Kaldığım koğuşta Hasan Aşa arkadaşımız vardı. Parmakları sürekli iltihap kapıyordu. Biz bu parmakların tedavi etmesi için başvurularda bulunduk. Ancak 6 ay sonra müdahale edildiği için bir parmağı, bir buçuk ay önce kesildi. Parmağındaki kangrenin eline ulaşma ihtimali var. Elinin kesilmesi durumu da var. Müdahale etmeyenler o arkadaşımızın parmağının kesilmesinden sorumludur” dedi.

“Hastanede dişleri tedavi edilmiyor. 8 aydır yemek yiyemiyor”

Siyasi tutukluların ölüme terk edildiğini kaydeden Doğan, “Aziz Işıktaş arkadaşımızın diş sorunu vardı. Defalarca gittiği hastanede dişleri tedavi edilmiyor. 8 aydır yemek yiyemiyor. Bunun sonucunda midesinde sorunlar oluştu. Yemek yemesi için verilen diş takımı da ağzına büyük geldiği için takamıyor. 3 kişiye bir kişilik yemek veriliyordu. Yemeklerde hamam böceğinden tut, kıla kadar her şey çıkıyor. Bu duruma yönelik savcılık ve idareye yaptığımız başvurulara da cevap gelmiyor” diye konuştu.
Hasta tutukluların durumunu da dikkat çeken Doğan, “Neredeyse her koğuşta bir hasta tutuklu var. Apê Dedo (Mehmet Emin Özkan) diye bir amca var, 80 yaşının üzerindedir. Onu bile bırakmıyorlar. Kanser hastası. Halil Güneş arkadaş da kanser hastası, dilimiz varmıyor ancak hastalığın son evresindedir. Son aylarını yaşayan bir arkadaşımız, ancak bırakılmıyor” dedi.
Doğan, cezaevlerindeki durumun kötü olduğunu belirterek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.