Sendikalaştıkları için işten atılan Trendyol depo işçileri, bugün Maslak’ta bulunan Trendyol Genel Merkezi önüne gelerek basın açıklaması yaptı. İşçiler muhatap bulana kadar genel merkez önünden ayrılmayacaklarını söyledi. Açıklamanın ardından oturma eylemine geçen işçiler gözaltına alındı.

30.gün eyleminde dayanışmanın altı çizildi

İşçilerin eylemine dayanışmaya gelen Kezban Konukçu işçilerin direnişi bizim de direnişimizdir diyerek konuşmasını yaptı:

Başta Trendyol depo işçileri olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında direnen Agrobay’da FEDAŞ’ta, Corning’de direnen bütün işçileri selamlıyorum. Onların direnişi bizim direnişimizdir. Sizin sesinizi, feryadınızı her yerde duyurmak için elimizden geleni yapacağız.

Nakliyat-İş genel başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’da genel merkez önündeydi. Küçükosmanoğlu ise şunları söyledi:

30 günden beri her türlü kanunsuzluğa, hukuksuzluğa karşı direnen yiğit Trendyol depo işçilerini sevgi ve saygıyla selamlamak istiyorum. Türk-İş’in esası patronların, yerli-yabancı para babalarının düzenini dayatmış olduğu işçileri açlığa, yoksulluğa her türlü teslim anlayışına karşı bu arkadaşlarımız haklarını aradıkları için, direndikleri için, patronların zulmüne karşı biat etmedikleri için ekmeklerinden, işlerinden oldular. Bu direniş ve dayanışma tüm işçi sınıfımızın, halkımızın görevidir.

Piroğlu: “Ya kölece yaşayacağız, ya birlikte kazanacağız”

İşçilerin genel merkez önündeki eylemine katılan Musa Piroğlu dayanışma vurgusu yaparak şunları söyledi:

İktidar Agrobay’da, iktidar Trendyol’da işçinin önüne barikat kurduğu sürece, patronları koruduğu sürece kendi yasalarını bile uygulamadığı sürece bu sömürü devam edecek. Buradan milyonlara sesleniyorum; dayanışma ezilenlerin tek gücüdür. Dayanışarak bu saldırıyı durdurabiliriz. Birbirimize yaslanmaktan, omuz vermekten başka seçeneğimiz yok. Ya kölece yaşayacağız, ya birlikte kazanacağız.”

Geceli gündüzlü nöbet tutulacak

Sendikalaştıkları için işten atılan Trendyol depo işçileri eylemlerinin 30. gününde örgütlü oldukları PTT-SEN ve DGD-SEN ile beraber İstanbul Maslak’ta bulunan Trendyol Genel Merkezi önünde toplanarak muhatap bulana kadar genel merkez önünden ayrılmayacaklarını, geceli gündüzlü nöbet tutacaklarını duyurdu.

Açıklama sonrası Trendyol Genel Merkezi önünde oturan işçileri ablukaya alan polis, işçileri gözaltına aldı. İşçiler bu esnada, “Direne direne kazanacağız”, “İşçiyiz haklıyız, kazanacağız” sloganlarını attı. DGD-Sen Genel Başkanı Neslihan Acar, PTT-Sen Genel Başkanı Süleyman Şen ve 15 işçi gözaltına alındı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz