“Sendika yöneticileri fabrikaya sokulmuyor” iddiası

Tosyalı Holding’e ait Tosyalı Demir Çelik fabrikasında patlama sonrası patronlar, fotoğraf/video yoluyla tedbirsizliklerin sosyal medyaya yansıması üzerine Tosyalı-Toyo Çelik A.Ş. fabrikasında Çelik-İş sendika yöneticilerinin fabrikaya sokulmadığı, ayrıca olabilecek yeni kaza ve çalışma ortamındaki uygunsuzlukların duyurulmasını engellemek için işçilere “konsantrasyon” ve “iş verimini” düşürdüğü gerekçesiyle mail atılarak, fotoğraf ve video yasağı getirdi.

İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Tosyalı Demir Çelik’te 8 Kasım günü meydana gelen patlamada yaralanan 13 işçi yaralanmış, Mehmet Cemil Yiğitel ve Oğuz Çetin isimli işçiler tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

Telefon kullanımı “ciddi risk”-miş

İnsan kaynakları tarafından cep telefonu kullanımını “ciddi risk” ve “konsantrasyon” kaybı olarak iddia edilen gönderilen mailde “Çalışma saatlerimizde tesis içerisinde cep telefonu kullandığımızda ciddi riskler ile karşı karşı kalıyoruz. Sürekli telefon kullanımı sebebiyle hem çok ciddi iş kazası riskleri yaşıyoruz, hem de konsantrasyonumuzu kaybedip iş verimimizi düşürüyoruz. Bu konsantrasyon kaybı bazen öyle seviyelere ulaşıyor ki yanından geçip gittiğimiz arkadaşlarımız bizi fark etmiyor bile.” ifadeleri geçiyor.

İşçilere gözdağı

“Bu kapsam ilk adım olarak bundan sonraki süreçlerde telefon kullanımında ciddi kısıtlamalara gidiyoruz.” şeklinde devam eden mailde işçilere telefon görüşmelerinin sınırlandırılması, fotoğraf ve video çekimi yapan işçilere de iş kanunun ilgili maddeleri gösterilerek, gözdağı verilmeye çalışılıyor:

“Telefon kullanımlarının minimuma indirilmesi ve sadece konuşmak için kullanılması, mümkünce hiç kullanılmaması, fotoğraf veya video çekimi için ise kesinlikle kullanılmaması konusunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim. Kapsam haricinde kullananlar hakkında iş kanununun ilgili maddeleri uyarınca yaptırım uygulanacaktır.”

Tosyalı-Toyo işçisi: İşsiz kalmamak için bu kurumda çalışmak zorunda olduğumuz için utanıyoruz

Tarafımıza ulaşan bir Tosyalı-Toyo işçisi “hayatlarımızın önemsizliğini, sadece para ve kişisel çıkar için çalıştırıldığımızı, çoğu şeyin saklanmak istendiğinin en güzel örneği. İşsiz kalmamak için bu kurumda çalışmak zorunda olduğumuz için utanıyoruz. Bizim patronları ve yöneticileri geçtik onlar hepinizin malumu, Japon ortaklara sormak lazım, bu olay muz cumhuriyetinde değil de Japonya’da olsaydı ne yaparlardı, burada neyi nasıl yasaklamaya ortak oluyorlar?” sorularını yöneltti.

Ne olmuştu?

Tosyalı Holdinge ait İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde bulunan demir çelik fabrikası Tosçelik’te meydana gelen patlamanın ardından Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’ın paylaştığı videoda başka bir işçinin yanan işçilerin üzerine damacana ile su döktüğü ortaya çıkmıştı. Patlamaya ilişkin tedbirsizlikler, kaza sonrası acil müdahale ekipmanı ve sağlık görevlilerinin olmaması tepki çekmişti.

Patlama sonrası Gazete Duvar, Evrensel, Yeni Çağ gibi sitelerdeki haberler kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, İskenderun 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Kasım 2023 tarihli ve 2023/3416 sayılı kararıyla 10 Kasım tarihinde de erişime engellenmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz