Japonya’da yaşayan Filistinliler tarafından organize edilen yürüyüşe katılan yüzlerce kişi “Soykırımı durdurun”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Gözlerini aç, sesini yükselt”, “Refah’a dokunma” ve “Yaşasın direniş, yaşasın intifada” sloganları atarak Siyonist İsrail’e tepki gösterdi.

İnsan hakları örgütlerinin Tokyo’daki temsilcilikleri ve üyeleri de eyleme katıldı.

Parktan yürüyüşe başlayan eylemciler, polis kordonu eşliğinde başkentin ana ulaşım noktalarından Şibuya Geçidi’ne yürüdü.

Fotoğraf: AA

“Gerçek teröristlerin kimler olduğunu biliyorum”

Yürüyüşün organizatörlerinden olan Filistinli Ayda Arafat, sadece insanları eğitmek ve farkındalık oluşturmanın artık yeterli olmadığını belirterek, “Artık bir devrimin gerçekleşmesini ve insanların önemli olan şeyi görmesini sağlama zamanı” dedi. İnsanların dikkatini Gazze’de yaşananlara çekmek için 7 aydır çaba gösterdiklerini vurgulayan Arafat, “Artık yeter! Filistin gerçekten özgür olana dek durmayacağız!” ifadelerini kullandı. Filistinlilere destek için eyleme katıldığını söyleyen Japon Kotaro Shima ise, “Gazze’de nelerin olduğunu ve gerçek teröristlerin kimler olduğunu biliyorum” dedi. ABD ve İsrail’in politikalarını desteklediği için Japonya hükümetine kızgın olduğunun altını çizen Shima, “İnsanlıkla dayanışma için buradayım” diye konuştu. Adını açıklamak istemeyen bir diğer eylemci de, İsrail ordusunun yürüttüğü soykırıma karşı çıkmak için yürüyüşe geldiğini ifade etti.

Eyleme katılan öğrenciler Japonya’nın Siyonist İsrail ile ilişkilere son vermesi çağrısında bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz