İSİG Meclisi, BİRTEK-SEN üyesi Özak Tekstil işçilerinin direnişiyle dayanışmayı güçlendirmek ve işkolundaki mücadeleye katkı sağlamak için hazırladığımız son on yılı kapsayan “Tekstil İşkolu İş Cinayetleri Raporu”nu paylaştı.

Raporda Özak Tekstil’de işçilerin Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’ten istifa edip BİRTEK-SEN’e üye olması üzerine işçiler üzerinde sendikal baskı arttığı, fabrikada ikna odaları kurulup işçilerin yeniden Öz İplik-İş’e üye olmaya zorlandığı yer aldı. İşçilerin işten atılmasıyla başlayan direnişle dayanışma eylemlerinin ve direnişin sürdüğü kaydedilen raporda şu ifadeler yer aldı:

• Sendikaya üye olmak ve üye olacağı sendikayı seçmek işçilerin evrensel ve anayasal bir hakkıdır. İşçilerin üye olacağı sendikayı seçmeleri noktasında yapılan baskılara son verilsin. Fabrikada çoğunluğu sağlayan sendika BİRTEK-SEN tanınsın…

• İşten atılan işçiler geri alınsın ve bu süreçteki tüm hakları verilsin…

• Başta Vali olmak üzere işçilere karşı haksız kararlar veren ve uygulamalarda bulunan tüm kamu görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma başlatılsın…

En çok ölüm nedeni trafik kazası

Trafik, servis kazası nedeniyle 86 işçi; patlama, yanma nedeniyle 55 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 48 işçi; yüksekten düşme nedeniyle 38 işçi; covid-19 nedeniyle 31 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 16 işçi; silikozis nedeniyle 15 işçi; kalp krizi, beyin kanaması nedeniyle 15 işçi; şiddet nedeniyle 14 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 10 işçi; intihar nedeniyle 9 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 8 işçi; nesne çarpması, düşmesi nedeniyle 7 işçi; diğer nedenlerden dolayı 12 işçi hayatını kaybetti.

  • En çok ölüm nedeni olarak servis kazalarını görüyoruz. Servis minibüslerinin eski-bakımsız olması, fazla işçi bindirilmesi, denetimsizlik ve uygun yerde işçi indi-bindilerin yapılmaması sonucu işçi ölümleri meydana geliyor.
  • Patlama ve yanmaların oransal olarak en fazla olduğu bir işkolu tekstil. Fabrikalarda ve atölyelerde gerekli bakım, denetim ve yenilemenin yapılmaması sonucu buhar ve yağ kazanlarının patlaması, kimyasal madde yanmaları sıklıkla yaşanmaktadır.
  • Ezilmeler de önemli bir ölüm nedeni. Yine bakımsızlık-denetimsizlik nedeniyle makinelere sıkışma-kapılma, forklift ve ağır malzeme altında kalma ile yük asansörlerine işçilerin bindirilmesi sonucu ölümler meydana gelmektedir.
  • Son olarak dikkat çekmek istediğimiz husus ise silikozis sonucu ölümlerdir. 2000’li yılların başında kot kumlama atölyelerinde çalışan yüzlerce işçi silikozise yakalanmıştır. Daha sonra kot kumlama yasaklansa da işçiler ölüm sıralarını beklemektedir. 2013 yılı ve sonrasında da en az 15 kot kumlama işçisi silikozis hastası hayatını kaybetmiştir.

Son on yılda en az 364 tekstil işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

İSİG Meclisi’nin yüzde 77’sini ulusal basından; yüzde 23’ünü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, sendikalar ve yerel basından öğrendiği bilgilere dayanarak hazırladığı rapora göre, 2013 yılında 37 işçi, 2014 yılında 35 işçi, 2015 yılında 12 işçi, 2016 yılında 44 işçi, 2017 yılında 27 işçi, 2018 yılında 28 işçi, 2019 yılında 35 işçi, 2020 yılında 54 işçi, 2021 yılında 33 işçi, 2022 yılında 32 işçi ve 2023 yılının ilk on bir ayında 27 işçi olmak üzere; 2013 yılından bugüne en az 364 tekstil işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Hayatını kaybedenlerin 16’sı çocuk işçi

Tekstil işkolunda iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı şu şekilde:

14 yaş ve altı 5 çocuk işçi, 15-17 yaş arası 11 çocuk/genç işçi, 18-29 yaş arası 76 işçi, 30-49 yaş arası 199 işçi, 50-64 yaş arası 53 işçi, 65 yaş ve üstü 3 işçi, yaşı bilinmeyen 37 işçi hayatını kaybetti.

Tekstil işkolunda göçmen işçi ölüm oranı diğer iş kollarından 3 kat fazla

Tekstil işkolunda göçmen işçi ölüm oranı yüzde 13,5 ile tüm işkolları baz alındığında Türkiye ortalamasının 2-3 katıdır. Özellikle sektörde yoğun bir biçimde Suriyeli işçi çalışmaktadır. Bu noktada sendikal hareket göçmen işçilerin taleplerini öne çıkaran bir perspektife sahip olmalıdır.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz