Doğu Afrika ülkesi Tanzanya’nın en uzun ve en hızlı tren hattı olacak Darüsselam-Mwanza Demiryolu inşaatı projesinde çalışan işçiler, ücretlerini alamadıkları için eylem yaptı. Projede çalışan binden fazla işçi, seslerini duyurmak için çalıştıkları Yapı Merkezi Holding’in Üsküdar’daki merkezi önünde toplandı. Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol Sendikası (Dev Yapı İş) üyesi olan işçiler, “Tüm haklarımızı alana kadar direneceğiz” sloganları attı.

İki işçi, Yapı Merkezi Holding’e ait bekçi kulübesinin üzerine çıkarak tinerle kendilerini yakma girişiminde bulundu. İntihar girişiminin yaşandığı alana çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. İşçiler taleplerini dile getirerek, “Yapı Merkezi bize diyor ki; kendinizi yaksanız da haklarınızı vermeyeceğiz. Bizim emeğimiz olan hakkımızı vermiyorlar. Emeğimizi almak için kendimizi mi yakalım?” diyerek tepki gösterdi.

Polisle yapılan müzakere sonucunda işçiler, intihar girişiminden vazgeçerek bekçi kulübesinden indirildi. İşçiler, eylem alanına geri döndü.

İşçilerin, holding önündeki eylemi ise bugün akşam saatlerine kadar sürecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz