Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı – İş), Taksim Hilton Bosphorus Oteli tadilatında çalışan işçilerin haklarının gasp edilmesine ilişkin Taksim Hilton Oteli önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Tüm haklarımızı alıncaya kadar direneceğiz” pankartı açıldı. Halklarını Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( DEM Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Musa Piroğlu da eyleme destek verdi.

DEV-Yap-İş Genel Sekreteri Nihat Demir, “Türkiye’nin birçok kentindeki inşaatlarda, her gün işçiler hak gasplarına uğruyor. İşçilerin sahipsizmiş gibi görüldüğü bu ortamda, biz bu durumu kabul etmiyoruz ve reddediyoruz. Nerede olursa olsun, işçinin alın teri gasp edildiğinde biz o patronların karşısında olacağız” diye konuştu.

İnsanlık dışı beslenme ve barınma koşulları

3 ay boyunca Hilton Otel’in tadilatında çalıştığını belirten Ömer Çelik, parasını alamadığını belirtti. Çelik, “Bütün yetkililer bilsin ki, eylem gerekirse bir ay, iki ay, üç ay sürecek. Haklarım için direnmeye devam edeceğim. Hiç kimse bizi gözaltılarla, tutuklamalarla, nezaretle korkutamaz. Burada insanlık dışı beslenme ve barınma koşulları dayatılıyor. Bunu kabul etmiyoruz. Uykusuz bir işçinin çalışması tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ayrıca, kötü koşullarda hazırlanan yemekleri işçilere dayatıyorsunuz. Beslenme koşulları bu kadar kötü olan işçiler nasıl çalışsın? Bu koşulları reddediyoruz ve kabul etmiyoruz” dedi.

“Kazanacağız”

Ardından söz alan DEM Parti MYK üyesi Musa Piroğlu, patronların kendi “cennetleri” için işçilere “cehennemi” yaşattığını dile getirdi. İşçilerin aldıkları ücretin açlık sınırı altında olduğunu dile getiren Piroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İşçiler, güvencesiz ve kötü koşullarda çalışmaya zorlanıyor. Kötü çalışma koşullarının en yaygın olduğu yerlerden biri de inşaat sektörüdür. Neredeyse hiç vergi vermeyen, ülkenin kaynaklarını yağmalayan ve servetlerine servet katan inşaat baronları ve onların destekçileri, işçilerin hakları söz konusu olduğunda haklarını vermek yerine polisle işbirliği yapıyorlar.”

Eylem kazanımla sonuçlandı

Açıklamanın ardından otel işçileri oturma eylemi başlattı. Eylem sırasında otel yetkilileri gelerek işçilerle görüştü. Yapılan görüşmeler sonucunda, otel yetkilileri işçilerin haklarını vereceğini belirtti. Bunun üzerine işçiler eylemlerine son verdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz