Adana’da CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanması hakkında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu görüntüleri yalanlayarak “böyle bir durum yok” dedi

İçişleri Bakan Süleyman Soylu, YouTube üzerinden katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu açıklamasında, Adana’da CHP Yüreğir Gençlik Kolları Başkanı Eren Yıldırım’ın tutuklanması hakkında konuştu.
Eren Yıldırım ve ailesine kaymakam korumaları tarafından silah çekilmiş ve arından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedef göstermesiyle Yıldırım tutuklanmıştı. Görüntüleri yalanlayan Soylu açıklamasında Yıldırımın hata yaptığını ifade etti.
 Böyle bir görüntü de böyle bir durum da yok
Soylu açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Adana’da Vefa Grubu’na bir saldırı oldu. Siyasi partiler sorumluluğun olduğu alanlardır. Siyasi partiler de elbette hata yapılabilir ama büyükler, ‘Sakın bir daha böyle bir şey yapma’ der. Hukukun yapması gereken varsa yapar ama bu yürütülmez. Aksi takdirde, kötü savunulan bir örnek haline gelir. Bunun önünü alamazsınız. Burada bir il başkan yardımcısı böyle bir şey yapmamalıdır. Hukukun cezası ayrıdır o başka konu. Ben senin etiğine bakıyorum. Adana’da Gençlik Kolları’nda genç bir çocuk, hata yapmıştır. Bunun hata yaptığını tesis etmesi gereken ilk önce kendi partisinin büyükleridir. Burada bir kaymakam soğanların bir arabadan arabaya nakledilmesine tanıklık etmek ve oradaki meselenin başında bulunmak için durur mu, durmuş işte. Netice itibariyle bunlar da bir siyasi partinin temsilcileri, ‘Burada ne oluyor’ diyerek belki bir gençlik heyecanıyla gelmişler. Sonra iş, başka bir tartışmaya dönmüş. Kaymakam orada, polis orada, bir arbede çıkmaya başlıyor. Böyle bir duruma sebebiyet vermek bile başlı başına yanlıştır. Siyasetin görevi bu değildir. Bir silah hadisesi filan yok. Böyle bir görüntü de böyle bir durum da yok. O esnada kaymakama yönelik bir hal söz konusu olunca koruma polisi orada müdahale ediyor. Sonra orada darp ediliyor zaten.”