SSCB’nin dağılması sonrası eski sosyalist ülkeler paylaşımın konusu edilmiş, ilk paylaşılan bölge Yugoslavya’nın da içinde olduğu Balkanlar olmuştu.

NATO ve emperyalistlerin ortak saldırıları ve müdahaleleri sonrası Yugoslavya’nın paylaşılması sürecinde Bosna iç savaşı sırasında 8 binden fazla Müslüman Boşnak erkek ve erkek çocuğunun Bosna Sırp Cumhuriyeti Ordusu tarafından katledilmesinin 29. yıldönümünde Srebrenitsa’da anma törenleri düzenlendi.

Mayısta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun “1995 Srebrenitsa Soykırımını Anma ve Uluslararası Düşünce Günü” ilan ettiği 11 Temmuz’da katliama seyirci kalan BM askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasında anma programı gerçekleştirildi.

Başkent Saraybosna’da Srebrenitsa kurbanları anısına sirenler çalındı ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Toprağa verilenlerin sayısı 6 bin 765’e yükseldi

Srebrenitsa’da halen devam eden kurbanların kimlik tespiti çalışmaları kapsamında en küçüğü 17 yaşında, en büyüğü 68 yaşında öldürülen 14 kişi daha Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Katledilen erkeklerin sayısı en az 8 bin 372 olarak hesaplanırken, bu yılki törenin ardından anıt mezarlığa gömülenlerin sayısı 6 bin 765’e yükseldi.

“Ukrayna ve Filistin’de başka anneler çocuklarını kaybediyor”

Törende konuşan Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic, yüzlerce katılımcıya, “Maalesef ben burada dururken Ukrayna ve Filistin’de başka anneler çocuklarını kaybediyor. Dünya ve Avrupa hiçbir şey öğrenmedi” diye seslendi.

Bosnalı Sırp lider Dodik’ten beklenmedik paylaşım

Bosna-Hersek’teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti’nin Başkanı Milorad Dodik, X’te kendisinden beklenmeyecek bir paylaşım yaptı. Milliyetçi Sırp lider, “Bugün Boşnaklar kurbanlarını anıyor ve saygılarını sunuyor” diyerek “herkesi barış ve onur içinde anmaya çağırdığını” söyledi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz