Gençlik örgütleri, işgalci siyonist İsrail’in Filistin halkına dönük soykırım saldırılarına karşı Anadolu’nun birçok kentinde sokaklara çıktı çıktı. Filistin halkının direnişinin meşru olduğunu kaydeden gençlik örgütleri, direnişi sahiplenmeye çağırdı.

İki ayrı noktadan çıkan gençlik örgütleri, “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak! Nehirden denize özgür Filistin” pankartıyla İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanında yürüyüş düzenledi.

“Nehirden denize özgür Filistin”, “Katil İsrail Filistin’den defol” sloganlarıyla yürüyen gençlik örgütleri polis tarafından ablukaya alındı. Polisler, gençlik örgütlerinin iradesi karşısında geri çekilmek zorunda kaldı. İsrail’in soykırım saldırılarına tepki gösteren gençler, Filistin halkıyla dayanışmayı ne koşulda olsun sürdüreceklerinin altını çizdi. Eylem alkış ve sloganlarla son buldu.

Eş zamanlı olarak İstiklal Caddesi’nde bulunan Saray Muhallebicisi’nden de Filistin bayrağı sallandırıldı.

 

Gençlik örgütleri eylemlerini Taksim Meydanındaki açıklamayla sona erdirdi. Gençlik örgütleri burada şu ifadeleri kullandı:

“Filistin halkı yalnız değildir onların mücadelesini desteklemeye, dayanışmayı yürütmeye devam edeceğiz. Filistin halkıyla dayanışmayı bulunduğumuz her alanda sürdürmeye devam edeceğiz.”

İlgili haberler:

Kaldıraç Üniversite ve Özgürlükçü Gençlik’ten İTÜ’de Filistin’e destek eylemi


Ankara

Ankara’da İsrail elçiliği önünde bir araya gelen gençlik örgütleri, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınayarak, “Bijî Berxwedana Rojava”, “Bijî Berxwedana Filistin ê” sloganları attı.

Ankara Demokratik Üniversite İnisiyatifi, Kaldıraç Dergisi Gençlik, Devrimci Gençlik Dernekleri (DGD), Öğrenci Faaliyeti, Üniversiteli Feminist kolektif (ÜFK), Öğrenci Kolektifleri, Gençliğin Devrim Güçleri (Dev-Güç) İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin İsrail Büyükelçiliği önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk destek verdi. Açıklamada “Nehirden Deniz’e özgür Filistin’e” pankartı açılırken kitle sık sık “Bijî Berxwedana Rojava”, “Bijî Berxwdana Filistin ê” sloganları attı.

“Filistin halkının yanındayız”

Gençlik Örgütleri adına açıklama yapan Öğrenci Kolektifleri üyesi Erdoğan Can, İsrail kurulduğu günden bu yana sistematik olarak Filistin topraklarını işgal ettiğin belirterek, “Siyonist İsrail devleti kurulduğundan beri işgal ettiği Filistin topraklarında Filistin halkına zulmediyor. Geçmişi kanlı katliamlarla dolu İsrail’in karşısında bizler hep Filistin halkının yanında olduk. Biz üniversiteliler işgal altında olan topraklarında yaşama hakları için mücadele eden Filistin halkının bugün de yanındayız. Bugün burada yıllardır baskı altında en temel haklarına ulaşabilmek için savaşan Filistin halkını, İsrail’in emperyalist ABD desteğiyle yıllardır Filistin’e yaşattığı katliamların, insanlık suçlarının karşısında 7 Ekim’de başlatılan ‘Aksa Tufanı’nı’ desteklemek için buluştuk. Filistin halkının mücadelesi meşru bir mücadeledir, bir halkın top yekün yaşlısıyla genciyle, mutfak bıçağıyla tüfeğiyle gerçekleştirdiği bu mücadele yalnızca Hamas’a mâl edilemez. FHKC’nin çağrısıyla bir araya gelen bizler Denizlerin Mahirlerin yaktığı ateşi taşıyor, Filistin halkının haklı direnişini selamlıyoruz” diye konuştu.

“İsrail insanlık suçu işliyor”

Filistin halkına yönelik ahlaksız bir savaşın devreye konulduğunu belirten Can, “Filistin halkının elektriğini, suyunu kesen, yaralı taşıyan ambulanslara saldıran, Filistin halkının son güvenli bölgesi olan hastaneye saldırıp yüzlerce sivili ve çocuğu katleden İsrail insanlık suçu işliyor. Ancak bizler biliyoruz ki bu İsrail’in işlediği ilk insanlık suçu değil. Yıllardır tüm bu suçlara dünyanı gözü yumduğu gibi açık destekçisi ABD ve Avrupa Birliğinin yanında Türkiye de kurduğu ticari ve politik ilişkilerle bu insanlık suçlarını meşrulaştırıyor. Buradan sesleniyoruz İsrail büyükelçisi Türkiye tarafından sınır dışı edilmelidir. İsrail’le tüm ekonomik-politik ilişkiler kesilmelidir. Türkiye’deki tüm ABD üsleri kapatılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“Halkların ortak barışı” vurgusu

Daha sonra konuşan HEDEP Milletvekili Burcugül Çubuk ise, “Denizlerden ve Mahirlerden ile İbolardan devir alınan aslında Siyonizm karşı kapitalizme karşı mücadelenin temel ayraç noktalarından olan Filistin halkı ile dayanışma eylemi için ellerinize sağlık demek istiyorum. Türkiye ve Kurdistan halkı adına emeklerinize sağlık. Ortadoğu’da barış ancak halkların ortak barışı ile mümkündür” ifadelerini kullandı.


 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz