Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi, iktidarın sokakta yaşayan hayvanların uyutularak öldürülmesine dair hazırlıklarını yaptığı yasa teklifine dair dün (25 Mayıs) Sakarya Caddesi Çankaya Belediyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamaya inisiyatif üyelerinin yanı sıra Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul Milletvekili Özgül Saki ve hayvan hakları savunucuları da katıldı. Farklı hayvanların resimlerinin yer aldığı dövizlerin taşındığı açıklamada, sık sık “Hayvana insana yeryüzüne özgürlük” sloganı atıldı.

“Hayvanların yalnız olmadığını haykıracağız”

Açıklamayı yapan Hayvan Yaşam Özgürlük İnisiyatifi üyesi Burcu Erbil, iktidarın hazırladığı hayvanların uyutma adı altında öldürüleceği yasa tasarısına karşı tek beden olduklarını belirterek, “Ötenazi, uyutma, doğal yaşam alanı, Avrupa modeli gibi ifadeler yumuşatılmış ifadelerdir. Bu söylemlerle sokakta yaşayan köpeklerin ömür boyu hapsedilmesine ve öldürülmesine yönelik ‘etik dışı ve kanun dışı’ uygulamaları protesto etmek, hayvanların yalnız olmadığını haykırmak için buradayız” dedi.

“Halkın sesini meclise taşıyacağız”

Meclis kapanmadan birkaç hafta içinde yasalaşması için uğraşılan tasarıya karşı başlattıkları direnişi, tasarı Meclisten çekilene kadar sürdüreceklerinin altını çizen Erbil, “Her gün burada halkın sesini meclise taşıyacağız. Yaklaşık bir haftadır, basında haberlerin çıkması ve nefret yanlısı siyasi parti milletvekillerinin aylardır süren söylemlerinin ardından, hayvanların öldürülmesine karşı direnişin ve toplumsal muhalefetin gittikçe yükseldiğini gören iktidar partisi AKP ve milletvekilleri, verdikleri demeçlerde ve sosyal medya paylaşımlarında yine çelişkili ve şeffaf olmayan açıklamalar yaptı. Mayıs’ta, AKP Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu’nun katliam tasarısı için ‘her kesimden her sesi dinlediğine’ dair haberler pompalanmaya başlandı” diye konuştu.

“Direniş ve eylem çağrısında bulunuyoruz”

Şu ana kadar katliama ses çıkaran siyasi partilerin isimlerini sayan ve DEM Parti Eş Genel Başkanları’nın konuya ilişkin paylaştığı mesajı okuyan Erbil şu ifadeleri kullandı, “Yeşil Sol Parti, Toplumsal Özgürlük Partisi ve Türkiye İşçi Partisi’nin resmi hesaplarından yaptıkları açıklamalara hayvan katliamının önünü açacak her türlü uygulamanın karşısında duracaklarını vurguladılar. Ayrıca DEM Parti, eş başkanları aracılığıyla kamuoyuna açık bir şekilde şunları aktardı; ‘AKP iktidarı, sokak hayvanlarına yönelik yapacağı düzenleme ile sokaktaki canları katletmeyi planlıyor. Uyutma adı altında sokak hayvanlarının öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Partimiz DEM Parti; doğanın, insanın, hayvanların ve tüm canlıların yaşam haklarının güvence altına alınması için mücadelesini sürdürecek’ denildi. Yalnızca yurttaşlar, sanatçılar ve yaşamdan yana olan, farklı alanlarda mücadele veren tüm STK’lar değil, ilgili tüm meslek örgütleri de tecrit ve katliam odaklı yasa tasarısına karşı ardı ardına resmi açıklamalarda bulunmaya başladı. Türkiye çapındaki tüm yaşam savunucularını, dostlarımızla paylaştığımız sokaklarda varlık göstererek diğer il ve ilçelerde de direniş ve eylemler başlatmaya çağırıyoruz.”

Ayrıca Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi üyeleri ve hayvan hakkı aktivistleri yasa çekilene kadar her gün eylemlerine devam edeceklerini belirtti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz