2024 Eurovision Şarkı Yarışması finalleri İsveç’in Malmö kentinde devam etti. Finallerin başlamasına saatler kala Büyük Meydan’da (Stor Torget) toplanan yaklaşık 30 bin kişi, Siyonist İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çıkarılmasını istedi. “Gazze’de çocuklar öldürülüyor”, “Soykırımı durdurun” ve “Sonsuza kadar Filistin” yazılı pankartların yanı sıra Gazze’de öldürülen çocukları temsilen maketler taşınırken, “Özgür Filistin”, “İşgale son” ve “Katil İsrail” şeklinde sloganlar attı.

Burada yapılan konuşmada, 200 güne yakındır İsrail’in çocuk, bebek, yaşlı, kadın demeden Filistinlilerin üzerine bomba yağdırdığına dikkati çekilerek, soykırımcı İsrail’in Eurovision’a davet edilmesi de iki yüzlülük olarak nitelendirildi.

Davetlilerin Filistin bayrağıyla içeri alınması yasaklandı.

Malmö’de on binlerce kişi İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’na katılımını protesto etti

Finalin yapıldığı Malmö Arena önünde toplanan Filistin destekçilerinin eylemine polis saldırdı, 10 kişi gözaltına alındı.

İsveç'in Malmö kentinde Eurovision'da İsrail'i boykot eden kişiler gözaltına alındı

Ülkedeki çok sayıda sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla Büyük Meydan’da (Stor Torget) toplanan yaklaşık 30 bin kişi, İsrail’in Eurovision Şarkı Yarışması’ndan çıkarılmasını istedi.

“Gazze’de çocuklar öldürülüyor”, “Soykırımı durdurun” ve “Sonsuza kadar Filistin” yazılı pankartların yanı sıra Gazze’de öldürülen çocukları temsilen maketler taşıyan göstericiler, “Özgür Filistin”, “İşgale son” ve “Katil İsrail” şeklinde sloganlar attı.

Burada yapılan konuşmada, 200 güne yakındır İsrail’in çocuk, bebek, yaşlı, kadın demeden Filistinlilerin üzerine bomba yağdırdığına dikkati çekilerek, soykırımcı İsrail’in Eurovision’a davet edilmesi de iki yüzlülük olarak nitelendirildi.

Eurovision’un finalinin düzenlendiği Malmö Arena’nın önünde toplanan ve aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de olduğu bir grup Filistin destekçisi, İsrail’in yarışmaya katılımını protesto etti.

Protestocularla polis arasında arbede yaşandı. Arbede esnasında polis, 10 kişiyi gözaltına alırken, birçok kişiyi de olay yerinden uzaklaştırdı.

Polisin gözaltına alma girişiminde bulunduğu Thunberg, gözaltına alınmayı reddederek 10 kişiyle birlikte oturma eylemine başladı. Polis, Thunberg’in bulunduğu grubun etrafını sardı.

Olay yerinin çevresinde toplanan yaklaşık 300 Filistin destekçisi polisi protesto etmeye başladı.

İsveç'in Malmö kentinde on binlerce kişi Eurovision'a İsrail'i boykot etme çağrısı yaptı

İsrail temsilcisi sahnede yuhalandı

Hırvatistan 547 puanla ikinci olurken, Ukrayna 453 puanla üçüncü sırada yer aldı.

İsrail ise yarışmayı 375 puanla beşinci sırada tamamladı.

Finalde sahne alan İsrailli şarkıcı Eden Golan’ın performansı boyunca seyircilerce yuhalandığı ve “Özgür Filistin” sloganlarının atıldığı videolar sosyal medyada geniş yer buldu.

İsrail sunucusunun ülkesinin jüri oylarını sunmak için arenaya canlı bağlandığı sırada da protesto ıslıkları ve yuhalama sesleri yükseldi.

Jüri oyları sırasında protesto edilen bir diğer isim de Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) süpervizörü Martin Österdahl oldu.

Norveç’in temsilcisi, finalde ülkesinin oylarını sunma görevinden çekildi

Eurovision Şarkı Yarışması’nın 2023 Norveç temsilcisi Alessandra, Instagram hesabından paylaştığı videoda Eurovision’un geldiği noktayı eleştirdi.

Bu akşam yapılacak finalde ülkesinin oylarını sunma görevinden çekildiğini duyuran Norveçli şarkıcı, “Eurovision’un sloganı olan ‘United by Music’ (Müzikle Birleş) benim de müzik yapma sebebim insanları birleştirmek, bir araya getirmek. Ama şu anda bu sözlerin içi boşaltıldı” şeklinde konuştu.

Alessandra, “Bir soykırım yaşanıyor. Hepinizden gözlerinizi açmanızı istiyorum. Kalbinizi açın. Bırakın sevgi sizi gerçeğe götürsün. Gerçek tam önünüzde. Özgür Filistin” sözlerini kullandı.

Alessandra, geçen yıl düzenlenen yarışmada Norveç’i “Queens of Kings” isimli şarkıyla temsil etmiş ve 5’inci olmuştu.

Hollanda katılımcısı finale saatler kala diskalifiye edildi

Yarışmanın finaline saatler kala Avrupa Yayın Birliği (EBU) Hollanda temsilcisi Joost Klein’ın yarışmadan diskalifiye edildiğini duyurmuştu.

Eurovision organizatörlerince yapılan açıklamada, Klein’ın, bir ekip üyesine yönelik davranışının “yarışma kurallarının ihlali” olarak değerlendirildiği belirtilmişti.

Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino’yu Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil eden sanatçılar, “Gazze’de acil ve sürdürülebilir ateşkes” çağrısı yapmıştı.

Sendikali Belçika televizyonu emekçileri yayın kesti

Yerel basında yer alan haberlere göre, Flamanca yayın yapan VRT, İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen Eurovision’un finalinin başlangıcında yayını keserek İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto etti.

Kanalın yayımladığı mesajda “Bu, bir sendika eylemidir. İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Ayrıca İsrail, basın özgürlüğünü yok ediyor. Bu nedenle yayınımıza bir süreliğine ara veriyoruz. Şimdi ateşkes” sözleri yer aldı.

Malmö'de on binlerce kişi İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımını protesto etti

Eylemi organize eden ACOD-VRT ve Acod Culture işçi sendikalarınca yapılan açıklamada, İsrail’in yarışmaya katılmasına izin verilmesiyle “Avrupa Yayın Birliğinin (EBU) kendi değerlerine saygı göstermekte büyük güçlük çektiğinin gözler önüne serildiği” eleştirisi yapıldı.

Açıklamada yarışmanın en büyük sponsorunun İsrailli bir şirket olduğuna işaret edilerek, “Bu ‘apolitik yarışmanın’ İsrailli bir şirket tarafından finanse ediliyor olması, tıpkı İsrail’in katılımı gibi, EBU’nun açık bir siyasi ifadesidir” ifadeleri kullanıldı.

İsrail’in soykırım işlediğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

İsrail ciddi insan hakları ihlallerinde bulunmakta, uluslararası hukuku hiçe saymakta ve Ekim 2023’ten bu yana 13 bini çocuk olmak üzere 35 bin kişinin ölümüne neden olmaktadır.

Aynı eylem, İsrail’in yarıştığı ikinci yarı final sırasında da yapılmıştı.

Belçikalı iki bakan, daha önce İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik saldırıları sürdükçe Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmaması gerektiğini düşündüklerini bildirmişti.

İsrail’in katılımı nedeniyle protesto ve eleştirilerin odağındaki yarışmanın düzenlendiği Malmö kenti, Filistin’e destek gösterilerine sahne oluyor.

İrlandalı sanatçı Thug’dan tepki

2024 Eurovision Şarkı Yarışması’nın İrlanda temsilcisi Bambie Thug, İrlanda Radyo Televizyonuna (RTE) verdiği röportajda, İsrail’in yarışmaya katılmasına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Diğer ekiplerin Avrupa Yayın Birliği (EBU) kurallarını ihlal etmelerine ve içeri alınmalarına kızgın olduğunu söyleyen Thug, “Bu yüzden, performansımı daha önce yaptığımdan daha da ileri götürmek için kalbimde kesinlikle bir savaş tamtamı çalıyor.” ifadelerini kullandı.

Thug, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda da yarıştığı ilk yarı finalden itibaren İsrail devlet televizyonu KAN’ın “neden olduğu olaylarla ilgili EBU’ya birçok kez şikayette bulunduğunu” kaydetti.

EBU’nun, birinci yarı final sırasında KAN televizyon kanalının yorumcusunun kendisi için sarf ettiği sözlerin “davranış kurallarını ihlal ettiğini” bildirdiğini aktaran Thug, “Bu kural ihlalinin ardından EBU tarafından ne gibi bir işlem yapılacağını duymak için sabırla bekliyordum. O zamandan bu yana EBU Genel Müdürü Noel Curran’ın daha önceki teyitle çelişen bir açıklamasını gördüm.” ifadelerini kullandı. Thug, resmi bir açıklama beklediğini kaydetti.

İsrailli KAN televizyon kanalının yorumcusu, Thug’ın birinci yarı final performansı öncesi, şarkıcının “İsrail hakkında olumsuz konuşmayı sevdiğini” savunarak, saldırgan ifadeler kullanmıştı. Curran ise “İsrailli yayıncının, EBU’nun yarışmaya ilişkin kurallarından hiçbirini ihlal etmediğini gördük.” açıklamasını yapmıştı.

Bambie Thug, daha önce de Filistin’e desteğini belirtmiş, “Filistin destekçisi olmak, antisemitik olduğum anlamına gelmiyor. Savaşa, işgale, baskıya, masum sivillerin ve çocukların öldürülmesine karşı olduğum anlamına geliyor.” ifadesini kullanmıştı.

7 Mayıs’ta düzenlenen birinci yarı finalde sahne alan şarkıcı, Filistin’e desteğini göstermek amacıyla vücuduna eski Celtic dillerinden Ogham yazı sisteminde yazdığı “Filistin’e Özgürlük” ve “Ateşkes” ifadelerinin EBU tarafından silinmeye zorlandığını doğrulamıştı.

Fransız milletvekili Portes: Yarışma iptal edilsin

Fransa’da Filistin’e desteğiyle bilinen muhalif Milletvekili Thomas Portes, İsrail’in finale kalmasını eleştirerek, yarışmanın bu yıl iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (LFI) Milletvekili Portes, X hesabından yaptığı paylaşımında, 2024 Eurovision Şarkı Yarışması’nda İsrail’in temsilcisi şarkıcı Eden Golan’ın “soykırım” yapan bir ülkeyi temsil ettiğini vurguladı.

“Eurovision, ordusunu etnik temizlik yapmak ve binlerce sivili katletmek için kullanan bir devletin medya ve siyasi platformu olmamalı” diyen Portes, bu yılki Eurovision Şarkı Yarışması’nın iptal edilmesini istedi.

Sanatçılar ateşkes çağrısı yapmıştı

Yaklaşık dört ay önce 1400’den fazla Finlandiyalı sanatçı, İsrail’in bu yıl İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen yarışmaya katılmaması için imza topladı. İmza metninde Rusya’nın Ukrayna’da işlediği savaş suçları nedeniyle Rusya’nın men edildiği hatırlatılarak “Savaş suçları işleyen ve işgali sürdüren bir ülkeye, müzik adına imajını parlatması için halka açık bir alan tanınması değerlerimize uygun değildir. Aynı zamanda diğer katılımcı ülkeler de İsrail’in politikalarına destek vermiş oluyorlar” denildi.

Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino’yu Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek sanatçılar, Gazze’de acil ve sürdürülebilir ateşkes çağrısında bulundu.

Avrupa Yayın Birliğinden (EBU) 2 Mayıs’ta yapılan açıklamada, Eurovision Şarkı Yarışması’nda davetlilerin Filistin bayrağıyla içeri alınmayacağı bildirmesi büyük tepki topladı.

Geçtiğimiz perşembe ise sokak eylemleri başladı. İkinci yarı final esnasında aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de olduğu on binlerce kişi İsveç’in Malmö kentindeki Büyük Meydan’da (Stor Torget) bir araya gelerek “Gazze’de çocuklar öldürülüyor”, “Soykırımı durdurun”, “Sonsuza kadar Filistin” yazılı pankartlarla yürüdü. BFM TV’ye konuşan Thunberg, “İsrail’in, soykırım yaptığı bir dönemde Eurovision’a katılmasına izin verilmesi skandal ve affedilemez” dedi.


1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz