Siyonist İsrail, savaş suçu işlemeye, insanları vahşice katletmeye, uluslararası kararları çiğnemeye devam ediyor. İşgal rejimi, dün gece “güvenli bölge” olarak ilan ettiği ve Filistinlilerin çadırlarıyla kaldığı Refah’a saldırı düzenledi.

Siyonist İsrail’in katliamı Taksim Tünel’de yüzlerce kişi tarafından protesto edildi. Eylemde Siyonist İsrail ile her türlü ilişkinin kesilmesi çağrısı yinelendi.

“Katil İsrail Refah’tan defol” pankartının açıldığı eylemde “Soykırımcı İsrail, Refah’tan defol”, “Yaşasın küresel intifada”, “Kahrolsun İsrail, kahrolsun ABD”, “Yıkılsın Siyonist İsrail devleti”, “Gemileri engelle, ticareti kes”, “Kürecik radarı İsrail’in radarı” sloganları atıldı.

ABD başta olmak üzere emperyalizmin tam desteği ile gerçekleşen soykırımın işgal devletine yaptırım uygulamaktan kaçınan uluslararası ve bölgesel iktidarların ortaklığında yapıldığı vurgulanan açıklamada “Siyonist işgal devleti aldığı bu destek ve korunaklılıkla daha iki gün önce açıklanan Uluslararası Adalet Divanı kararına ve bir hafta öncesinde açıklanan Uluslararası Ceza Mahkemesi tutuklama taleplerine rağmen soykırımı sürdürmekte hiçbir beis görmüyor. Dün gece yaptığı Refah’taki vahşi katliamla açık bir cevap veriyor ve aldığı desteğe sırtını yaslayarak hiçbir kararı tanımayacağını şimdiden açıklıyor. Çünkü bu devlet hiçbir suçundan ötürü hesap vermeyeceğini biliyor ve suçlarına rağmen normal ilişkilerine ve statüsüne devam edeceğini ve hiçbir kısıtlama getirilmeyeceğini biliyor.” denildi.

“Kınama yetmez, askıya almak da yetmez”

AKP iktidarının alınması gereken kararları almakta geciktiğini ve karar almaktan imtina ettiği belirtilerek şunlar söylendi:

“Başında ve uzun aylar boyunca olduğu gibi hâlâ bu soykırıma ortak olmaya ve ona lojistik destek sağlamaya devam ediyor ve alan tanıyor. Ticari kısıtlama ve sonrasında ticaretin geçici olarak durdurulduğu açıklamalarından sonra da işgal devletini, işgal ordusunu ve katliam makinasını çalıştırmak için gerekli olan petrol halen Türkiye üzerinden gidiyor. Türkiye hâlâ, işgal devletini dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı koruyan üslere ev sahipliği yapıyor. Türkiye hâlâ anlaşmalarını ve ilişkilerini resmi olarak kesmiyor. Türkiye hâlâ işgal devletine işlediği bu suçlardan dolayı kalıcı bir şekilde yaptırıma maruz kalacağını göstermiyor, hiçbir anlaşmayı feshetmiyor ve bu tutumuyla işgalciye suçlarının unutulacağı sözünü veriyor. Kınamak yetmediği gibi sınırlı bir zaman diliminde ilişkileri durdurmak da bu işgal devletinin tarihi boyunca görüldüğü gibi işe yaramıyor. Modern tarihin en uzun işgalini gerçekleştiren bu devletin, işlediği hiçbir suçtan dolayı cezalandırılmayan bu katil devletin, suçlarına, işgaline, soykırımına ve daha da fazlasına devam edeceği net olarak görünüyor. Kınama yetmez, askıya almak da yetmez, ilişkileri tamamen kesmek gerek.”

“Filistin halkı emperyalist güçlere meydan okuyor”

Açıklamanın devamında şunlar denildi:

İşgal devleti on yıllardır Filistin’de işgali ve sömürgeciliği sürdürmekle yetinmiyor, aynı zamanda tüm bölge halklarına saldırıyor, savaşlar açıyor, katliamlar gerçekleştiriyor, gerici iktidarları besliyor ve savaş suçları işliyor. Bu katil Siyonist devlet kurulduğundan bu yana bölgede barışın ve huzurun hiç olmayacağı bir gerilim ve şiddet tırmanıyor. Bu devlet bu davranışlarıyla hâlâ normal kabul edildiği için bölge yerli halklarına karşı suçlarına hız kesmeden gün be gün daha da vahşi hale getirerek devam ediyor.

Filistin halkı tüm acılara rağmen, dökülen kana ve gördüğü şiddet ve vahşete rağmen bu işgal devletine ve onun arkasında duran emperyalist güçlere meydan okuyor ve direniş mücadelesini büyütüyor. Filistin halkı kendi toprağında özgürlüğüne ve tarihsel haklarına kavuşmak üzere direniş bayrağını yükseltirken dünya halkları Filistin’den aldığı güçle meydanları işgal ediyor ve bu emperyalist hegemonyaya karşı ses çıkartıyor ve Filistin’le dayanışma bayrağını mücadele bayrağına dönüştürüyor.

“Bu mücadeleyi bu aşamada bırakmayacağız”

Bizler bu toprakta tarihin doğru yerinde durmak istiyorsak ve Filistin halkına bu zor günlerde gerçek bir dayanışma sunmak istiyorsak yaşadığımız bu topraklarda işgal devletini tecrit edilmesi için, bu topraklardan gönderilen ve soykırımın sürdürülmesine hizmet eden ham maddeleri ve petrolü durdurmak için ve İşgal Devleti’ni koruyan emperyalist üstlerin bu topraklardan sökülmesi için mücadele bayrağını yükselteceğiz. Bu mücadele sayesinde iktidar yetersiz de olsa kararlar almak zorunda kaldı. Bu mücadeleyi bu aşamada bırakmayacağız ve işgal devletini tam tecrit edene kadar Filistin halkının gösterdiği sabır ve sebattan ilhamla sürdüreceğiz.

“İşgal devletinin tecridi için meydanlarda olmaya davet ediyoruz”

Dün gece Refah’ta gerçekleşen katliam dünya bu işgal devletini durdurmadığı için gerçekleşmiştir. Bir daha olmamasını istiyorsak net olarak işgal davetinin tecridi için meydanlarda olmaya ve bu talepleri her yerde haykırmaya devam edeceğimize söz veriyoruz ve bu topraklarda yaşayan halkları bu çağrıyı yükseltmeye ve Filistin halkının yanında tarihin doğru gösterdiği yerde olmaya davet ediyoruz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz