Suriye devlet televizyonu, İsrail saldırısının, Şam’da Lübnan ve İran’ın da içinde olduğu bazı diplomatik temsilciliklerinin bulunduğu ve yoğun bir şekilde korunan Mazzeh mahallesi yakınlarında gerçekleştiğini aktardı. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, İsrail’in sorumlu tutulduğu saldırıya ilişkin ayrıntı vermedi.

Devrim Muhafızları, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’in Şam’ın Maza mahallesindeki bir binaya düzenlediği saldırıda iki üst düzey askeri danışmanının yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Şam’daki Al-Mowasat Hastanesi’nin Başkanı Essam Al-Amin, yerel yayın organı Al-Watan Online’a verdiği bilgilerde saldırının ardından hastaneye bir cenaze ile birlikte biri kadın olmak üzere 3 yaralının getirildiğini söyledi.

İran’ın Mehr haber ajansı da saldırıda iki üst düzey İranlı askeri danışmanın öldürüldüğünü duyurdu

Dört “Devrim Muhafızları” üyesi öldürüldü

Reuters’e konuşan “Suriye yanlısı ittifaktan” bir güvenlik kaynağı, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetini destekleyen İranlı danışmanlar tarafından kullanıldığını belirttiği binaya yönelik İsrail’in füze saldırısında, İran Devrim Muhafızlarının 4 üyesinin öldürüldüğünü, içlerinde İstihbarat Birimi Komutanı’nın da olduğunu söyledi.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyine yakınlığıyla bilinen “Nournews”, saldırıda ölenlerin Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü’nün İstihbarat Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Sadık Omidzade ile yardımcısı Hac Golam Muharrem olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Reisi: Karşılıksız kalmayacak

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye’de’nin başkenti Şam’da beş üst düzey İranlı güvenlik yetkilisinin öldürüldüğü saldırının “karşılıksız” kalmayacağını söyledi.

Reisi saldırının arkasında İsrail’in olduğunu savundu ve “yüksek rütbeli şehitlerin” ailelerine başsağlığı diledi.

İran Cumhurbaşkanı, suikast düzenlenen beş kişi için “İran’ın en değerli danışmanları” ifadesini de kullandı.

İsrail saldırıyla ilgili bir yorum yapmadı.

SOHR: İran yanlısı grupların toplantı noktası

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İran yanlısı liderlerin buluştuğu binada 5 kişinin öldüğü bilgisini paylaştı.

Yapılan açıklamada, hedeflenen mahallenin İran’ın İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) ve İran yanlısı Filistinli grupların liderlerine ev sahipliği yapan yüksek güvenlikli bir bölge olarak bilindiği belirtildi.

Öte yandan 3 Ocak’ta İran’da Kasım Süleymani’nin ölüm yıl dönümünde yapılan anma sırasında gerçekleştirilen saldırıda 84 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı IŞİD üstlenirken, İran’da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’i ve Pakistan’ı vurmuştu. Pakistan da İran’ın Sistan-Belucistan bölgesine saldırı gerçekleştirmişti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz