Siyonist İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya ile orta kesimindeki Deyr Belah Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırılarda 36 Filistinli öldü.

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, Siyonist İsrail savaş uçakları Cibaliya’da Şihab ailesine ait bir evi savaş uçaklarıyla hedef aldı. Bölgedeki sivil savunma ve ilk yardım ekipleri saldırıda 24 kişinin hayatını kaybettiğini, en az 90 kişinin yaralandığını aktardı. Çok sayıda kişinin de hala enkaz altında olduğu kaydedildi.

Siyonist İsrail savaş uçakları ayrıca Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deyr Belah Mülteci Kampı’nda bulunan ve çoğunluğu zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin yer aldığı bir evi vurdu. İlk belirlemelere göre, saldırıda 12 Filistinli öldü, onlarca kişi yaralandı.

Güneyde ise Siyonist İsrail Han Yunus’taki Nasır Hastanesinin avlusuna top attı. İki kişinin yaralandığı saldırıda atılan top mermisi infilak etmedi.

Siyonist İsrail ayrıca denizden Han Yunus’un kuzeyi ile batı kıyısındaki birçok bölgeyi bombaladı.

Öte yandan sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Han Yunus’un doğusundaki El-Karara ve Beni Suheyla beldelerinde Siyonist İsrail askerleri ile Filistinli direniş grupları arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Siyonist İsrail, ayrıca havadan bölgenin orta kesimindeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nı da bombaladı.

Gazze Şeridi’nin sınır bölgelerinde konuşlandırılmış Siyonist İsrail ordusuna ait topçular ise gece boyunca Şucaiyye Mahallesi’nin doğu bölgelerine şiddetli saldırılar gerçekleştirdi.

New York’ta dayanışma eylemi

New York’ta Gazze’ye destek için eylem yapan aktivistler, işgalci İsrail’in soykırım saldırılarını protesto etti. Direnişe desteklerini sunan eylemciler, ateşkes çağrısında bulundu.

Resim

Resim

Rusya Araştırma Enstitüsü’nün aktardığına göre “Hong Kong’daki nakliye şirketi OCL, bir sonraki duyuruya kadar İsrail’e mal satımını ve buradan mal alımını derhal durduracağını” duyurdu.

“Çin, İsrail’in en büyük ticaret ortaklarından biridir dolayısıyla bu büyük bir maliyet artışıdır. Ürdün, Suudi Arabistan ve BAE, kendi ülkeleri üzerinden İsrail’e karadan yardım etmeye başladı.

Bu Husi eylemi başarıyla devam ederse İsrail’in Akdeniz’deki doğu kıyısı dış pazara açılan tek erişim noktası olmaya devam edecek.”

The Ekonomist dergisinin aktardığına göre “Kızıldeniz’de faaliyetlerini askıya alan şirketlerden dördü küresel konteyner ticaretinin yüzde 53’ünü” temsil ediyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz