İsrail siyasetinde, Gazze’nin savaştan sonra nasıl yönetileceğinin netleştirilmesi konusunda koalisyonda yaşanan çatlak derinleşiyor. Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, Gazze’nin idaresi konusunda Başbakan Benyamin Netanyahu’ya meydan okuyan Savunma Bakanı Yoav Gallant’a desteğini açıklayarak hükümetten çekilme tehdidi savurdu.

Netanyahu’nun en önemli siyasi rakibi olan Gantz, dün gece düzenlediği basın toplantısında Gazze’nin savaştan sonra İsrail işgalinde kalmaması ve sivil bir yönetime devredilmesi için başbakana çağrıda bulundu. Altı maddelik bir plan açıklayan Gantz, Netanyahu’ya sert eleştiriler yönelterek 8 Haziran’a kadar bir planın onaylanmaması halinde hükümetten çekileceğini söyledi.

Gantz, Netanyahu’nun hükümetindeki aşırı sağcıların baskısına karşı koyması gerektiğini söyleyerek, “Eğer ulusal meseleleri şahsi hedeflerin önüne koyarsanız mücadelede bizi ortağınız olarak göreceksiniz. Fakat eğer fanatiklerin yolunu seçerseniz ve bütün ülkeyi uçurumun kenarına sürüklerseniz, hükümetten çekilmek zorunda kalacağız” dedi. Gantz, “İsrail halkı sizi izliyor” diye konuştu.

Gantz neyi talep etti?

“Stratejik hedeflerin” yer aldığı altı maddelik bir plan sunan Gantz, “İsrailli esirlerin geri getirilmesi”, “Gazze’deki Hamas yönetiminin devrilerek bölgenin askerden arındırılması”, “Gazze’de ortak bir ABD, Avrupa, Arap ve Filistin yönetiminin kurulması”, “Tahliye edilen kuzeydeki İsraillilerin evlerine geri getirilmesi” ve “Suudi Arabistan ile normalleşmenin desteklenmesi” taleplerinde bulundu. Gantz, Gazze’nin İsrail saldırıları sonrasındaki idaresine ilişkin bir planın 8 Haziran’a kadar onaylanmaması halinde liderliğini yaptığı Ulusal Birlik Partisinin hükümetten çekileceğini söyledi.

Netanyahu reddetti: Yenilgi anlamına gelir

Son dönemde ordunun Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye’ye yeniden girmesi nedeniyle kalıcı bir işgal planlamakla eleştirilen Netanyahu ise Gantz’ın çağrılarını reddetti. Netanyahu, benzer açıklamalar yapan Gallant’a verdiği yanıtı tekrarlayarak, “Gantz’ın sunduğu şartların “İsrail’in yenilgisi anlamına geldiğini” savundu.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada Netanyahu, Gantz’ın şartlarının “İsrail’in Gazze’deki saldırılarının sona ermesi, İsrail’in yenilmesi, esirlerin çoğunun terk edilmesi, Hamas’ın yönetimde kalması ve bir Filistin devletinin kurulması” anlamlarına geldiğini ileri sürdü.

Gallant da aynı çağrıyı yapmıştı

İsrail Savunma Bakanı Gallant da, 15 Mayıs’ta Tel Aviv’de düzenlediği basın toplantısında, uzun zamandır Gazze’de Hamas’a alternatif bir yönetim bulma yönünde çalışmanın gerekli olduğunu söylediklerini ancak Netanyahu’dan herhangi bir karşılık alamadıklarını belirtmişti. Gallant, “Ordunun planı tartışmaya açılmadı, daha da kötüsü yerine hiçbir alternatif getirilmedi. Gazze’de askeri-sivil bir rejim, İsrail için kötü ve tehlikeli bir alternatiftir” demişti.

Gazze’de askeri bir yönetimin kurulmasını kabul etmeyeceğini belirten Gallant, Netanyahu’ya, konuya ilişkin bir karar vermesi ve İsrail’in Gazze Şeridi’nde sivil-askeri bir rejimin olmayacağını ilan etmesi ve Hamas’a alternatif bir yönetimi teşvik etmesi çağrısında bulunmuştu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz