Muğla‘nın Marmaris ilçesindeki Kızılbük’te Sinpaş GYO tarafından kanunsuz bir şekilde sürdürülen inşaat faaliyetleri, doğa savunucularının belediye ekiplerine haber vermesi üzerine incelemeye alındı ve durduruldu.

Marmaris Kent Konseyi Başkanı Ufuk Beytekin ve Türkiye Komünist Partisi Marmaris ilçe sekreteri Korcan Yılmaz, sabah erken saatlerde Sinpaş’ın inşaat yasağına rağmen devam eden çalışmalarını tespit etmek üzere Aşıklar Tepesi‘ne gitti. Sinpaş, kamuoyuna yaptığı açıklamalarda yalnızca peyzaj çalışması yaptığını ve belediyeden izin aldığını belirtmişti. Ancak, inşaat sahasına giren servis plakalarını not eden Beytekin ve Yılmaz, yaklaşık 600 ile 1000 kişiyi taşıyan servis araçlarının alana giriş yaptığını tespit etti.

Personelin çalışma bölgesine gitmesiyle birlikte çalışma sesleri duyulmaya başladı. Durumu zabıtaya telefonla ihbar eden Beytekin ve Yılmaz, 20-25 dakika sonra alana gelen zabıta ekibinin inşaat bölgesine hareket ettiğini bildirdi. Yaklaşık yarım saat sonra, Belediye Başkanı Acar Ünlü, fen işleri müdürü ve onlarca zabıta alana giriş yaptı.

Belediye başkanından Sinpaş’a: ‘Bu yaptığınız suç!’

Marmaris Kent Konseyi’nin aktardığına göre inşaat sahasında beton dökülüyor, demir atılıyor, kaplama yapılıyor ve çeşitli inşaat faaliyetleri kesintisiz devam ediyordu. Belediye başkanı ve ekipler, her katta inşaat çalışmalarını tespit etti ve tüm faaliyetler kameralarla kayıt altına alındı.

Zabıta ekipleri, inşaat alanında bulunan yüzlerce personeli tahliye etti. Belediye Başkanı Acar Ünlü, yetkililere bu faaliyetlerin yasadışı olduğunu ve inşaatın derhal durdurulması gerektiğini belirtti. Başkan Ünlü, “Bu yaptığınız suç, bir daha bizi buraya getirttirmeyin. İnşaatı derhal durdurun ve boşaltın” diyerek alandan ayrıldı. Belediye başkanının bu uyarısından sonra, fen işleri müdürü, zabıta müdürü ve zabıta ekipleri alanda kaldı ve Marmaris’ten ek zabıta desteği istendi.

Marmaris Kent Konseyi, Belediye Başkanı Acar Ünlü’ye görevini layığıyla yerine getirdiği için teşekkür etti ve kent doğasını korumaya devam edeceklerini belirtti. Konsey, Sinpaş’ın faaliyetlerini yakından takip etmeyi sürdüreceklerini ifade etti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz