Karanlıkta Başlayan Hayat isimli belgesel çekiminde, “terör örgütü adına keşif yapmak amacıyla polis ve cezaevi aracını çektiği” öne sürülen belgeselci Sibel Tekin’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı dava görüldü.

“Örgüt talimatıyla belgesel çekimi adı altında keşif yaptığı” iddiasıyla yargılanan Sibel Tekin’in dördüncü duruşması bugün Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mahkeme bir önceki duruşmada olduğu gibi yine bilgisayar incelemesinin beklenmesine karar vererek duruşmayı 16 Ocak’a erteledi. Tekin’in bir önceki duruşmasında “keşfe yönelik bir bulgu olmadığı” ek bilirkişi raporunda vurgulanmıştı.

Ne olmuştu?

Belgesel yönetmeni Sibel Tekin’in “Karanlıkta Başlayan Hayat” belgesel çalışmasına yönelik sabah saatlerinde işe giden insanları çekerken kadrajına giren polis aracından dolayı “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 16 Aralık 2022’de gözaltına alındıktan bir gün sonra tutuklanmıştı.

Yıllardır Ankara sokaklarında çekim yapan Tekin, Tekel Grevi, Gezi Parkı eylemleri, 10 Ekim’in de aralarında olduğu binlerce toplumsal olay ve eylemi kamerasıyla kaydederek çok sayıda belgesel hazırlamıştı.

Sabit saat uygulamasının sonuçlarına ilişkin hazırladığı proje için Tuzluçayır’da çekim yapan Tekin’in, çekim yaptığı yerde polis servis aracının da olması, gözaltına gerekçe gösterildi.

Tekin, 30 Ocak 2023’te adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz