İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma neticesinde ÇHD İstanbul Şube Yöneticisi Av. Naim Eminoğlu ve ÇHD Üyesi Av. Doğa İncesu 2 Temmuz sabaha karşı evleri basılarak gözaltına alınmışlardı.

Savunmaya Özgürlük Platformu adına basın toplantısını okuyan Avukat Murat Yılmaz şunları ifade etti:

Yılmaz, her gün adliyede mesleki faaliyetlerini sürdüren meslektaşlarının ifadeleri davet edilerek alınabilecekken, sabaha karşı ev baskınıyla gözaltına alınmış olmalarının kabul edilemez olduğunu, haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan arkadaşlarının derhal serbest bırakılmalarını isteyerek şunları dile getirdi:

Keyfi ve hukuksuz uygulamaları her alanda yönetme biçimi olarak dayatan siyasi iktidar, çok açıktır ki bu hukuksuzluğa karşı çıkan avukatları da hedefine almaktadır. Derinleşen yönetememe krizi, toplumsal muhalefete ve onun demokratik kazanımlarına dönük saldırıları beraberinde getirmektedir. Meslektaşlarımızın da içinde yer aldığı gözaltıların nedeni tam da budur. Adil yargılanma hakkının çiğnendiği, hukuki güvenceden yoksunluğun olağanlaştığı günümüzde, yürütmenin yargıya açıktan talimat verdiğini görmekteyiz. Fakat tüm bunlara rağmen, halkın demokratik kazanımlarına sahip çıkarak, ekonomik, siyasi, kültürel, akademik alandaki tüm haksız uygulamalara ve hukuksuzluklara karşı direnmekteyiz. İşçilerin, emekçilerin, ezilenlerin, ötekileştirilenlerin yanında saf tutan avukatlık pratiğimizin, hukuk mücadelesi geleneğimizin hedef alındığının farkındayız. Siyasi iktidarın muhalif avukatlık pratiğine tahammülsüzlüğünün bilincindeyiz. Yaratmaya çalıştığı biat eden savunmayı reddediyoruz.

Mesleki faaliyetlerimizi hak temelli, ezilenlerden yana sürdürmeye devam edeceklerini, siyasi iktidarın tüm bu saldırılarına karşı mücadeleden asla geri atmayacaklarını bir kez daha ilan ettiklerini vurgulayan Avukat Murat Yılmaz, “Gözaltına alınan ÇHD İstanbul Şube Yöneticisi Av. Naim Eminoğlu ve ÇHD üyesi Av. Doğa İncesu’nun hukuki sürecinin takipçisi olduğumuzu bildiriyor, bu haksız ve hukuksuz duruma son verilerek tüm gözaltıların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz