Konya-Seydişehir’de faaliyet gösteren Eti Alüminyum’un binlerce işçisi, aileleri ve yakınları, sefalet ücretleri dayatmasına karşı 9 gündür direniyordu. Buna rağmen sarı sendika Özçelik-İş, işçilerin iradesini yok sayarak sefalet sözleşmesini imzaladı.

Cengiz Holding’in ve sarı sendika Özçelik-İş’in ablukası altında Seydişehir Eti Alüminyum işçilerinin direnişi sürerken, Özçelik-İş’in, Cengiz Holding’in sefalet sözleşmesini imzaladı.

Umut-Sen sözcüsü Ayşe Büşra Yılmaz, sarı sendika Özçelik-İş’in Seydişehir Eti Alüminyum işçilerinin iradesini yok sayarak Cengiz Holding’in sefalet sözleşmesini imzalaması üzerine açıklama yaptı: “Nerede bir işçinin başı dara düşerse, ihtiyacı olursa biz orada olmaya devam edeceğiz. Seydişehir Alüminyum işçilerinden razıyız. Onları bir kez daha buradan selamlıyoruz.”

Yılmaz, “İşçiler önünde sonunda mücadeleyi büyüterek sarı sendikal düzeni de Cengiz’i de yenecek!” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

2024 yılında süresi bitecek olan toplu iş sözleşmesine (TİS) geçtiğimiz ayda asgari ücrete yapılan %50lik enflasyon zammı temelinde ek protokol görüşmelerinde (TİS’te iyileştirme zamları enflasyon + %2 olarak belirlenmiş) patronun dayattığı %56’lık zamma sarı sendika Hak İş’e bağlı Özçelik-İş boyun eğdi.

İşçiler hem patronu hem de sarı sendikayı karşılarına alarak önce sendika önüne yürüdüler ve sendikayı protesto ettiler, daha sonra ise fabrika önünde %100 zam talebiyle direnişe geçtiler.

Sendika işçilerin yanında durmak ve direnişi sahiplenmek zorunda kaldı. İlk gün 200 kadar esnaf kepenk kapatarak halk ise yakacak ve yiyecek getirerek çok büyük destek verdi. Bütün işçilerin katılımıyla üretimi durdurarak devam eden direniş, alttan alttan sürdürülen çeşitli işten çıkarma, mimlenme tehditleri ve fabrikanın iki gün daha iş yapmazsa makinaların çoğu kullanılmaz hâle gelecek ve fabrika kapanacak dolayısıyla işsiz kalacağız vesvesesi (bu çok dile getirilen bir neden) işçilerin dönüşümlü olarak işbaşı yapmalarına sebep oldu.

Tüm  bunlara rağmen işçiler içerde iş yavaşlatıyor, vardiya sonlarında ise bir önceki vardiyadan çıkmış arkadaşlarından direniş nöbetini devralarak direnişlerini sürdürüyorlar.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz