İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria Latin Katolik Kilisesine pazar ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 52 yaşındaki Tuncer Murat Cihan hayatını kaybetti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul Sulh Ceza Hakimliği saldırıya ilişkin yayın yasağı kararı getirdi. Saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın açıklamasına göre, saldırı bugün saat 11.40 sıralarında Sarıyer Büyükdere Mahallesi’nde bulunan Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında gerçekleştirildi. Açıklamaya göre, ayine katılanlar içinde bulunan C.T, maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırıya uğradı ve hayatını kaybetti. Yerlikaya, cinayetle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Olay yerinden kaçan maskeli iki saldırganın yakalanmasına yönelik çalışmalar devam ederken saldırıyı gerçekleştirdiği düşünülen maskeli iki şahısın olayın hemen öncesinde çevredeki bir güvenlik kamerası tarafından görüntülendi. Görüntülerde maskeli iki şahıs, yavaş adımlarla sokak içerisinde yürüyerek gözden kaybolduğu görüldü.

1 kişi gözaltına alındı

İstanbul Valisi Davut Gül açıklamasında “Hepimizin başı sağ olsun. 52 yaşında bir vatandaşımız hayatını kaybetti. 2 maskeli şahıs saldırıda bulundu. Polisimizin savcılığımızın araştırması devam ediyor. Yaralı yok, tek bir kişiye saldırı olmuş. Bildiğimiz, içeri girilmiş ve içerideki bir kişiye saldırıda bulunulmuş” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada “İstanbul Sarıyer’de Santa Maria kilisesinde ayin sırasında maskeli iki kişinin gerçekleştirdiği silahlı saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bir kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış olup, olayın aydınlatılması için bir Başsavcı Vekili ve iki Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin tespiti ve yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. Soruşturma çok yönlü ve titizlikle sürdürülmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Katolik Kilisesi ve Vatikan avukatı Afşin Hatipoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hatipoğlu, “Bu aşamada soruşturma devam ettiği için hukuk çerçevesinde başkaca bir bilginin sağlıklı olmayacağı açısından sizinle paylaşmamız söz konusu değil. Ancak ilerleyen günlerde kilise yönetimi sizinle yazılı bir açıklamayı paylaşacaktır. Soruşturma her yönlü devam etmektedir. Ayin sırasında meydana gelen bu vahşi saldırı Katolik cemaati başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını derinden üzmüştür. Sayısız mesaj, sayısız telefon ve sayısız ileti sabahtan bu saate kadar kiliseyle paylaşılmıştır. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı temsilciliklerden gerekse ilgili kişilerden kilise yönetimine başsağlığı mesajları iletilmiştir. Süreç çok hassastır, ayine gelen maskeli iki kişi kasten ve bilerek ayini basmış ve bu menfur saldırıyı gerçekleştirmiştir. Bu vahşi ve barbarca saldırıyı Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün unsurları kiliseye olan nezaket ve saygı mesajlarıyla birlikte araştırmaktadır. Biz devletimizin bu aşamadaki desteğine teşekkür ediyoruz. Başta Katolik cemaati olmak üzere bütün milletimize başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Hatipoğlu, ellerinde görgü tanığı ifadeleri ve görüntüler olduğunu ancak teyit edilmemiş olduğunu da belirterek soruşturmayı etkileme olasılığı olduğundan paylaşmasının hukuken doğru olmadığını belirtti.

Yayın Yasağı

Kilisede meydana gelen saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından olay ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı getirildi.

“Sorumlular açığa çıkartılmalı”

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan da sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımla saldırıyı kınadı. Hatimoğulları, “Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini esnasında düzenlenen saldırıyı kınıyorum. Saldırıda hayatını kaybeden yurttaşa rahmet, yaralananlara ise geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Nefret politikalarının sonucu olan saldırının faillerinin bir an önce yakalanması ve tüm sorumluların açığa çıkartılması sağlanmalıdır. Bizler takipçisi olacağız. Farklı halkların ve inançların özgürce bir arada eşit yurttaşlık temelinde yaşamaları için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye kaydetti.

Bakırhan ise, “İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Latin Katolik Kilisesi’ne yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınıyoruz. Hayatını kaybeden yurttaşımıza rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Bu saldırı, ayrıştırıcı, ötekileştirici ve nefret söylemlerinin bir sonucudur. Herkesi bu ırkçı saldırıya karşı yan yana olmaya çağırıyor ve sorumluların açığa çıkarılmasını talep ediyoruz” çağrısı yaptı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz