Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung’da çalışan işçiler daha adil maaş başlattıkları 3 günlük grevlerini “süresiz” uzatma kararı aldı.

Yonhap’ın haberine göre, Ulusal Samsung Elektronik Sendikası (NSEU) tarafından yapılan açıklamada, 8 Temmuz’da başlayan grev boyunca şirketin çalışanlarla herhangi bir diyaloğa girmediği belirtildi. Açıklamada, normalde grevin 5 güne uzatılacağı ancak Samsung tarafından sorunun çözümüne ilişkin bir girişim olmadığı için planın değiştirildiği ifade edildi. Ücret, ek ikramiye ve izin sistemi gibi konularda iyileştirme talebiyle başlatılan grevin “süresiz” uzatıldığı aktarılan açıklamada, şirket müzakere masasına gelene kadar greve devam edileceği bildirildi.

Sendikanın talepleri arasında tüm üyeler için yüzde 5,6 oranında temel ücret artışı, sendikanın kuruluş gününde garantili bir izin ve grevden kaynaklanan ekonomik kayıpların tazmin edilmesi yer alıyor.

Samsung’un grevin üretimi etkilemediği yönündeki iddialarına rağmen sendika, çip hatlarında aksaklıklar olduğunu ve bazı ekipmanların daha yavaş çalıştığını bildirdi.

Güney Kore’de 8 Temmuz’da, Samsung’un 13 Haziran’da başlayan ve yaklaşık 2 hafta süren görüşmelerde işçilerin taleplerini kabul etmemesi üzerine NSEU grev kararı almıştı.

İş bırakan işçiler şirketin Hwaseong bölgesindeki binasının girişinde eylem düzenlemiş, eyleme 6 bin 540 kişi katılmıştı.

30 bin üyeye sahip NSEU’nun, Samsung’un 125 bin kişilik iş gücünün yüzde 24’ünü oluşturduğu belirtiliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz