Samandağ 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin “Deprem suçlularına, ekonomik krize, emperyalist savaşa karşı 1 Mayıs’a” çağrısıyla yüzlerce işçi ve devrimci Samandağ’da toplandı.

Samandağ’da Eski Belediye binası önünde toplanan kurumlar yürüyüşe başladı. Mitinge DEM Parti Hatay il örgütü, SYKP Hatay il örgütü, Toplumsal Özgürlük Partisi, TİP, Kaldıraç Hareketi, Sosyalist Kadın Hareketi, Mor Dayanışma Derneği, Hatay Ekoloji Platformu, Hatay Depremzede Derneği ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Samandağ şubesi katıldı.

TÖP, “Bu köhne düzeni yıkalım, Yaşasın 1 Mayıs. Demokratik cumhuriyeti kuralım”, TİP, “Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar. Her şey emeğin olacak”, Partizan “Yıkıntıların içinden hesap sorma bilincini örgütlüyoruz”, Kaldıraç Hareketi, “Yeni bir yaşamı kurmak devrim ve sosyalizm ile mümkün. Direnişi büyüt, örgütlen”, Sosyalist Kadın Hareketi, “Özgür bir dünya için örgütlü kadın mücadelesini büyütelim”, Mor Dayanışma “Emeğimiz ve yaşamımız için buradayız, güçlüyüz” pankartlarıyla miting alanına katıldı.

Yürüyüş boyunca “Her yer Taksim her yer direniş”, “Samandağ’ı yeniden kuracağız”, “Yüz binlerin katili saray Rejimi” sloganları atıldı.

Kaldıraç Hareketi mitinge “Yeni bir yaşamı kurmak devrim ve sosyalizm ile mümkün. Direnişi büyüt, örgütlen!”, Sosyalist Kadın Hareketi ise “Özgür bir yaşam için örgütlü kadın mücadelesini büyütelim” pankartıyla katıldı.

“1 Mayıs gücünün örgütlenmekten geldiğini bilenlerin alanıdır”

Programda kadınlar adına söz alan eski Samandağ Belediye başkan adayı Çağla Cemali şunları söyledi:

“Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze, şiddete karşı alanları dolduran on binlerce kadın… Emek sömürüne ve aşağılanmaya karşı mücadele eden kadınlar; Deprem dayanışmalarında yer alan Antakya’yı Samandağ’ı yeniden kurmak için emek veren kadınlar; öfkesini örgütleyenler, hüznünü isyana dönüştürenler; Akbelen’de, Lezita Grevi’nde, Van’da iradesine sahip çıkan kadınlar, hepiniz 1 Mayıs alanına hoş geldiniz. 1 Mayıs gücünü örgütlenmekten geldiğini bilenlerin alanıdır. 1 Mayıs gücünün örgütlenmekten geldiğini bilenlerin alanıdır. Evet gücümüz örgütlülüğümüzden geliyor. Biliyorum içinizde şöyle düşünenler var. Onlar bizden güçlü değil mi diye düşünüyorsunuz. Bir bakalım birlikte. Kimmiş güçlü olan birlikte bakalım. Kim güçlü? En ufak hak talebine saldıranlar mı güçlüdür? Kim güçlüdür? Kadın cinayetlerini aklayanlar İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlar mı güçlüdür dostlar? Kim güçlüdür? Pandemide bir maskeyi dahi dağıtamayanlar mı? Kim güçlüdür kim söyleyin bana? Kim güçlü? Depremde bizi enkazda bırakıp Antakya’yı yağmalamaya gelenler mi? Kim güçlüdür dostlar? Taksimi yasaklayanlar elli bin polisiyle İstanbul’u ablukaya alanlar mı? Bu ancak korkaklıktır, bu ancak acizliktir. Ve biz onların korkusunu gerçeğe çevirene kadar mücadele edeceğiz. Ve evet inanın kendinize güvenin, yanınızdakine güvenin. Bizim direnişimiz, bizim örgütlülüğümüz onların cennetini yerle bir edecek. Evet bizim direnişimiz onların sonunu getirecektir. Ta ki biz ellerimizi ölü toprağa basıp doğrulana kadar ve örgütlenene kadar evet özgür bir dünyayı kuracak olanlar kadınlardır. Taksim’de, Antakya’da, Samandağ’da yeni yaşamı kurmak için hepinizi örgütlenmeye ve direnişi büyütmeye çağırıyorum. Yaşasın 1 Mayıs.”

Mitinge ayrıca Eğitim-Sen adına ve bir marangoz işçisi konuşmalar gerçekleştirildi.

Miting ortak çekilen halaylar ile son buldu.

Antakya

Antakya’da ise “Mahallemizi sermayeye teslim etmeyeceğiz”, “Rezerve, ranta, talana geçit yok” ana pankartıyla yapılan 1 Mayıs mitinge rezerv alana karşı direniş ön plana çıktı.

Mitingde “Rezerv alana hayır”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı.

Antakya’da gerçekleşen 1 Mayıs mitinginde ise Kaldıraç Hareketi, Mücadele Birliği ve Emeğin Gücü üyeleri alana girişlerdeki polisin arama saldırısına direndi. Sosyalistler 15 aydır insani ihtiyaçlarını karşılamayan devlete kendilerini aratmak istemediklerini ifade etti.

Alana bu şekilde girmek isteyen sosyalistler engellenerek, ablukaya alındı. Bir süre bekleyişini sürdüren kurumlar, yapılan müzakereler sonrası alana girmeyi başardı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz