Sabri Kaya’nın mezarını ve ailesini ziyaret eden HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Kaya’nın katili, vicdandan ve insanlıktan arınmış iktidarın kendisidir” dedi. 
Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ağır hasta tutuklu Sabri Kaya, 20 Mayıs’ta hakkında verilen tahliye kararının ardından yaşamını yitirdi. Adana Adli Tıp Kurumu (ATK) morgundaki otopsi işlemlerinin ardından ailesi tarafından 23 Mayıs’ta cenazesi alınan Kaya, Ceyhan’da Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Adana ve Osmaniye il-ilçe yöneticiler ile Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) yöneticileri, Kaya’nın mezarını ve ailesini ziyaret etti.
AYKAY-DER Eşbaşkanı Mehmet Mirza Kökli, Kaya’nın devletin ihmalkarlığı sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.
SUÇ DUYURUSU
Kaya ailesine başsağlığı dileğinde bulunan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, çıkarılan İnfaz Yasası’nın bir “Çakıcı affı” olduğuna değinerek, koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen durumları ağır olan hasta tutukluların tahliye edilmediğini dile getirdi. Ağır hasta tutuklu Kaya’nın gerekli olan tedavisi yapılmadığı için yaşamını yitirdiğini ifade eden Hatımoğulları, Kaya’nın ölümünde ihmali olan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı. Hatimoğulları, “Sabri Kaya’nın katili bu iktidarın kendisidir. Kaya’nın katili vicdandan ve insanlıktan arınmış bu iktidarın kendisidir” dedi.
HDP’liler mezar ziyareti ardından Kaya’nın ailesini ziyaret edip, başsağlığı diledi.