Rojnews’in Arapça editörü Süleyman Ahmet’ten 89 gündür haber alınamıyor. Ailesini ziyaret etmek amacıyla gittiği Halep kentinden 25 Ekim’de Başûr Kurdistan’a dönerken Pêşxabûr (Sêmalka) Sınır Kapısı’nda KDP’ye bağlı birimler tarafından alıkonulan Ahmet’ten o günden bu yana haber alınamadı.

Ahmet’in Duhok kentine götürüldüğü bilgisi edinilmesi üzerine avukatları Duhok Asayişi’ne başvurdu. Burada gayri resmi olarak Ahmet’in ellerinde olduğu kabul edilse de avukatları ile görüştürülmedi. Tepkiler üzerine 6 gün sonra açıklama yapmak zorunda kalan Duhok Asayişi, “istihbarat faaliyeti yürütmekle” suçlasalar da Ahmet’in ellerinde olmadığını savundu. Bunun üzerine başvuru yapılan Duhok Hakimliği, avukatlarının Ahmet’le görüşebilmelerine dair karar verdi. Bu kararla da Ahmet’in gözaltında tutulduğu resmi olarak kabul edilmiş oldu. Ellerindeki kararla Duhok Asayişi’ne giden avukatlar, Ahmet’le görüştürülmedikleri gibi fiziki şiddete varan saldırı ve tehditlerle karşılaştı.

Saldırı ve tehditlere rağmen araştırmalarını sürdüren avukatlar, Ahmet’in KDP’nin istihbarat kurumu olan Parastin’in gayri resmi gözaltı merkezlerinden birinde tutulduğu bilgisine ulaştı.

Gazetecilik meslek örgütleri ve sivil toplum örgütlerinin çağrılarda bulunduğu KDP yönetiminden bu güne dek Ahmet’e dair hiçbir açıklama gelmedi.

Editörleri Ahmet’in akıbetine ilişkin bir an önce kamuoyunun bilgilendirilmesini isteyen Rojnews yetkilileri, geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulundu.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz