Komünist Devrimci Hareket, Kobanê zaferinin yıl dönümünü Kobanê’de yaptıkları çeşitli etkinliklerle kutladılar.

Komünist Devrimci Hareket (TKŞ), Devrimci Komünist Kadınlar (JKŞ) ve Devrimci Komünist Gençler (CKŞ) ilk olarak Teyr meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. “Serkeftina me ya Kobanê Pîroz be!” pankartı açılan eylemde basın açıklamasını Abdulganî Mihemmet okudu.

26 Ocak 2015 tarihinin başta Kobanê ve Rojava halkı olmak üzere tüm dünyanın hafızasına kazındığını ifade eden Abdulganî Mihemmet, Kobanê’de Türk devletinin eğittiği DAİŞ çetelerine karşı umudun, özgürlüğün ve eşitliğin bayrağının yükseltildiğini vurguladı.

“Faşist devletin planları boşa çıkarıldı”

Mihemmet, “YPG, YPJ, MLKP savaşçıları tam 134 gün direndi. Faşist Cumhurbaşkanı Erdoğan her gün gezdiği bölgelerde ‘Kobanê düştü, düşecek’ diye bağırıyordu. Ama dün olduğu gibi bugün de son sözü direnenler söylüyor” diyen Mihemmet, faşist Türk devletinin planlarının boşa çıkarıldığını kaydetti.

Kobanê direnişini faşizme karşı mücadelede simgeleşen Stalingrad’a benzeten Mihemmet, her yaştan insanın yüzlerinde gülümsemeyle ölüme yürüdüğünü belirtti. Mihemmet, “Bu güç bizim gücümüzdür. Arin Mîrkan, Sarya Özgür, Paramaz Kızılbaş’ın bıraktığı mirasın sahipleriyiz. Şehitlerimiz sayesinde DAİŞ çetelerini yendik, kazandık. Bu zafer faşist cumhurbaşkanı Erdoğan için sonun başlangıcı oldu” ifadelerini kullandı.

“Yeni zaferlerle buluşacağız”

Faşist Erdoğan’ın gözünün hala devrim topraklarında olduğunu belirten Mihemmet, bugün Rojava topraklarına saldırıların devam ettiğine, fırın, elektrik istasyonu, petrol yerleri, hastane, okul, buğday depolarının vurulduğuna dikkat çekti. Erdoğan’ın faşist hükümetinin Rusya’dan ABD’ye kapı kapı gezerek işgal için onay aradığını dile getiren Mihemmet, “Faşizme karşı mücadelenin, işgal saldırılarına karşı direnişin daha da artacağı günler geliyor. Dün Kobanê’de direndiğimiz gibi bugün de Rojava’nın tamamında direnişimizi sürdüreceğiz” dedi.

Mîhemmet, şöyle devam etti: “Komünist Devrimci Hareket olarak tarihimizden edindiğimiz tecrübelerle bugün çok daha güçlüyüz. On binlerce şehidimizin yolundan giderek devrimimizi korumaya ve büyütmeye devam edeceğiz. Kobanê zaferinin 9. yıl dönümünde yeni zaferlerle buluşacağız.” dedi.

Açıklama “Bijî Berxwedana Kobanê”, “Bijî Berxwwedana Rojava” sloganları ile son buldu.Futbol müsabakası düzenlendi

Açıklama sonrasında TKŞ, JKŞ, CKŞ üyeleri kutlama gerçekleştirdi. TKŞ kurumunda yapılan kutlamada halaylar çekildi. Kutlama programı “Bijî Berxwedana Kobanê”, “Bijî Berxwedana Rojava” sloganları ve çekilen zılgıtlar ile sona erdi.

Ayrıca CKŞ üyeleri Kobanê yıl dönümü dolayısıyla Ş. Roza Rênas futbol takımı ile Biratî futbol takımları arasında müsabaka düzenledi. Gençler futbol karşılaşması sonrası açıklamalarında, dostça başlayan futbol karşılamasını dostça bitirdiklerini, birlik ve beraberlik içinde olacaklarını, Kobanê ve Rojava’yı işgalcilere teslim etmeyeceklerini söylediler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz