İstanbul Esenyurt’taki Innovia konut projesiyle milyonlarca lira toplamasına rağmen hak sahiplerine evlerin verilmemesi TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında gündeme geldi.

Muhalefet milletvekilleri BirGün’ün haberini anımsatarak “Yurttaşlardan yaklaşık 300 milyon dolar toplayan ve Halkbank’tan da 600 milyon TL kredi alan şirkete açılan soruşturmanın sessiz sedasız kapatıldığını” belirtti. Milletvekilleri Komisyon’un AKP’li üyesi Resul Kurt’a daha önce yönetim kurulu üyesi olduğu Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (Yeşil GYO) usulsüzlüğünü sordu.

Resul Kurt satılan dairelerinin teslim edilmemesinin bir dolandırıcılık olmadığını savunarak, “100 bin TL’ye daire satmış ve ticari olarak bunu tamamlayamamış. Bunu bir dolandırıcılık gibi anlatmak ahlaka aykırıdır. Doğru bir şey değildir” yanıtını verdi.

“10 yıl geçmiş ortada konut yok”

Komisyon’da yer alan CHP Milletvekili Ulaş Karasu ise sosyal medya hesabından açıklama yaparak AKP’li Kurt’a tepki gösterdi ve şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Esenyurt’ta tüm birikimlerini ev sahibi olma hayaliyle Yeşil GYO’ya veren on binlerce vatandaşımız, konut mağduru oldu. Konutların 2013 yılında tamamlanarak teslim edileceği söylendi, üzerinden geçen 10 yıla rağmen teslim edilmedi, sadece yüzde 45’i tamamlandı. Projenin devam ettiği yıllarda firmada üst düzey yönetici olan ve bugün AKP Adıyaman Milletvekili olan Resul Kurt, hala bu firmayı savunuyor. Binlerce kişi mağdur, ama bir suçlu yok! Vurgun yapanları değil, mağdur vatandaşları savunun. Getirin yasaları çıkaralım.”

Türkiye Konutla Dolandırılan Hak Sahipleri Platformu Başkanı Özlem Hanelçi de Resul Kurt’a tepki gösterdi. Hanelçi Twitter hesabından şöyle yazdı: “Resul Kurt’un yönetim kurulunda olduğu şirket kanunun öngördüğü şartları yerine getirmeden hatta ruhsat almadan konut satmış.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz