Şirnex’te, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Ömer Kabak Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar yürümek istedi. Ancak polis, valiliğin “eylem yasağı” kararını gerekçe göstererek kadınlara saldırdı. Saldırıda, fotoğraf makineleri ve tripotları kırılan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Zeynep Durgut ve Ömer Akın ile JINNEWS muhabiri Rozerin Gültekin’in de aralarında olduğu 21 kişi, darp edilerek gözaltına alındı.

Kadınlara 25 Kasım davası

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılanlar hakkında başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı. Muhabirimiz Zeynep Durgut ile Asiye Akın, Asuman Külter, Ayşe Külter, Ayşete Atabey, Bedriye Katar, Elfesya Nas, Emine Özek, Evin Erden, Güler Yerbasan Tunç, Hatice Durmuş, Hatice Uyar, Kadriye Katar, Kıymet Acar, Meryem Eşkara, Songül Erden, Songül Küçük ve Zilan Yaman hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmama” iddiasıyla hazırlanan iddianame, Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’ne sunuldu. İddianameyi kabul eden mahkeme, davanın ilk duruşması için 22 Mart tarihini belirledi.

“İhtara uyulmadı”

İddianamede, yapılan bilgilendirmeye uymayarak Ömer Kabak Meydanına yürüyüp basın açıklaması yapmak isteyenlere, 3 defa dağılma ihtarı yapıldığı, grubun dağılmaması üzerine kolluk birimince müdahalede bulunduğu ileri sürüldü.

İddianamede, eylemde polislerin kadınları darp ederek gözaltına alınması “hukuka uygun” bulunurken, eylem sırasında polislerin saldırısı sonucu darp edilen TJA aktivisti Güler Tunç’un polis kalkanlarına vurması suçlama konusu yapıldı.

Darp “yetki” kapsamındaymış!

İddianamenin devamında şu iddialara yer verildi: “Güler Yerbasan Tunç’un olaya müdahale eden kolluk biriminin elinde ki kalkana vurduğu hususlarının tespit edildiği, bir kısım şüphelilerde meydana gelen basit yaralanmanın, Cumhuriyet Savcısının emri altında adli faaliyet yürüten kolluk biriminin, sınırlı ve ölçülü olarak uygulanan zor kullanma yetkisinin icrası kapsamında meydana geldiğinin değerlendirildiği…”

Gazeteci Durgut: Şaşırmadık

Gazeteci Zeynep Durgut, 25 Kasım’da kadınların eylemini takip etmek için orada olduklarını ve polislerin de bunu açık bir şekilde gördüğünü belirterek, “Ancak orada kadınlar alınmadan biz darp edilip gözaltına alındık. Aslında şiddetin görüntülenmemesi için gazeteciler hedef alındı. Kameralarımızı ve tripotlarımızı kırdılar. Ama trajikomik bir şekilde şiddet uygulayanlar hakkında değil, şiddete maruz kalanlar hakkında dava açıldı. Şaşırmadık. Bu soruşturmalarla hakikati örtemeyecekler. Bütün baskılara rağmen kadınların, gençlerin, çocukların ve halkın sesi olmaya devam edeceğiz. Soruşturmalarla, davalarla bizi susturacaklarını hesaplayanlar yanılıyorlar” dedi.

2 gazeteciye takipsizlik

Kadınların eyleminde gözaltına alınan gazeteciler Ömer Akın ve Rozerin Gültekin hakkında ise takipsizlik kararı verildi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz