Ankara’da Öz Gıda İş’e üye oldukları için işten atılan Patiswiss işçilerinin mücadelesi 18 gündür devam ediyor. Patiswiss’in işçileri öğüten bir makine gibi çalıştırdığını vurgulayan Öz Gıda İş Ankara Şube Başkanı Duran Çiçek, “Neredeyse kıdem yılını dolduran tek bir işçi yok. Mücadelemiz taleplerimiz karşılanana kadar büyüyerek devam edecek bundan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Patiswiss fabrikası önünde yapılan açıklamada konuşan Öz Gıda İş Ankara Şube Başkanı Duran Çiçek, “Patron 18 gündür buradan haykırdığımız talepleri görmezden geliyor. Yaptığı tek şey sosyal medya üzerinden haklı mücadelemize ve direnişimize kara çalmaktan ibaret. Anayasal hakkı için direnen işçi kardeşimizi yok sayıyor, yalan söylüyor. Direnişe destek verenlere hakaret ve iftiralarla saldırıyor. Kadınların hakkını savunduğunu iddia ederken ve kendini temize çekmeye çalışırken bile sosyal medya üzerinden kadın düşmanlığını sürdürüyor. Burada bizlere destek veren ve bugün aramızda olamasalar da direnişimize her platformda destek veren dostlarımızın tepkisi üzerine yaptığı paylaşımları silmiş olan patron Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nun tüm paylaşımları belgeli ve kayıtlı. Bu paylaşımlar ayrıca birçok haber sitesinde de mevcut. Yani burada bizim dile getirdiğimiz işçi düşmanlığı, kadın düşmanlığı, sendika düşmanlığı iddia olmanın ötesine geçmiş bizzat patron Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu tarafından kanıtlanmış ve belgelenmiştir” dedi.

“Boş masal anlatmayı bırakın, gerçekleri konuşalım”

Çiçek, “Neredeyse kıdem yılını dolduran tek bir işçi yok. Kıymetli vekilimiz İskender Bayhan aracılığı ile Çalışma Bakanlığı’na verilen soru önergesindeki soruları buradan tekrar soralım. Buraya son 2 yıl içerisinde kaç işçi girip çıktı? Eğer kendinize güveniyorsanız açıklayın. İş yerinden memnun olan işçi, hakkını aldığını düşünen işçi iş yerinden ayrılır mı? Daha önce burada çalışan arkadaşlarımız burayı sadece beddua ile anıyor. Elif Hanım önce Allah’a sonra devlete sığındım diyor. Siz de bir gram Allah korkusu varsa bu işçilerin bedduasını alırken nasıl mutlu mesut hayata devam ettiğinizi, işçiler aç yatarken, sıcak yataklarınızda nasıl uyuduğunuzu, işçilere üretimde baskı yapılırken deri koltuklarınızda nasıl yayıldığınızı açıklayın. Boş masal anlatmayı bırakın, gerçekleri konuşalım” ifadelerini kullandı.

“Patron depremzedeleri ‘reklam malzemesi’ yaptı”

Patronun depremzedeleri işe almasını bir reklam malzemesi haline getirdiğini belirten Çiçek, “Daha depremin birinci yılı yeni dolmuşken her türlü reklam ve pazarlama aracı haline getirdiğiniz depremzedeler şimdi neredeler? Kaçı hala burada çalışmaya devam ediyor? Daha 1 yıl dolmamışken ne oldu da bu insanlar buradan ayrıldı ya da ayrılmak zorunda bırakıldı. Bunların cevabını kamuoyuna açıklayın” dedi.

İşçilere baskı

Çiçek, “Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, Ali Sinan Tunaoğlu ile evli. Özel hayatları bizi ilgilendirmez ancak Ali Sinan Tunaoğlu’nun Patiswiss ile olan ilişkisini yine sosyal medya üzerinden biliyoruz. Ali Bey’e soruyoruz. Siz Karel şirketinin kurucususunuz. Karel’de işçiler sendikalı, siz sendika nedir ne değildir gayet iyi bilirsiniz. Peki eşinize burada sendikal nedenle işçilere baskı kurmanın, sendikalı olduğu için işçileri işten çıkartmanın suç olduğunu neden anlatmıyorsunuz” diye konuştu.

“Gerekirse…”

Patiswiss ürünlerinin satıldığı marketlerde işçilerin sendikalı olarak çalıştığını söyleyen Çiçek, “Çok yakında bu mağazalara da durumu anlatan mektuplar yazacak, örgütlü olan sendikaları bilgilendirecek destek isteyeceğiz. Gerekirse bu marketlerin genel merkezlerinin önüne gidip Patiswiss şirketini işçi ve sendika karşı tutumuna karşı uyarmalarını isteyeceğiz. İşçilerin mücadelesi devam ederken her şeyin güllük gülistanlık devam etmesini kabul edemeyiz. Mücadelemiz taleplerimiz karşılanana kadar büyüyerek devam edecek bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Hem Ostim’de hem Temelli de işçi kardeşlerimize ve tüm kamuoyuna gerçekleri haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Basın açıklamasının ardından Öz Gıda İş yöneticileri ve işçiler mesai girişi yapacak Patiswiss işçilerinin yanına geçmek için fabrikanın arka kapısına yöneldi. İşçiler ‘yürüyüş yapma’ gerekçe gösterilerek polis tarafından engellendi. Bir işçi engellemeye tepki göstererek, “18 gündür burada aynı şeyi yapıyoruz. Hiç kimse bize zorluk çıkarmadı” dedi. Fabrikanın arka kapısına geçen işçiler sloganlarla mesaiye gelen işçileri selamladı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz