Özgür Basın Emekçileri, Siyonist İsrail devletinin Filistin halkına ve gazetecilere yönelik katliamlarını protesto etmek için “Siyonizm yenilecek direnişin basını susmayacak” şiarı ile İstanbul’da bulunun İsrail Konsolosluğu’nun önünde bir araya geldi.

“Siyonizm yenilecek direnişin basını susmayacak” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Nehirden Denize Özgür Filistin”, “Direnişin basını susmayacak”, “Katil İsrail Filistin’den Defol”, “Filistin’e özgürlük İsrail’le boykot” sloganları atıldı. Eyleme, 27 Dönem HDP Milletvekili Musa Piroğlu katıldı.

“Sahada direnişin sesini duyuran basın emekçileri katledildi”

Siyonist İsrail devletinin Filistin halkını, kadınları, çocukları ve gazetecileri katlettiğine dikkati çeken Serpil Ünal,  Batı ve ABD medyası, Siyonist İsrail’in katliamlarını ve işgalci politikalarını desteklediğini vurguladı. Ünal,  “Yaklaşık bir aydır, coğrafyamızda son hızla süren savaş ve çatışmalar yaşanıyor. 7 Ekim sabahı Filistinli direnişçiler, işgalci siyonist İsrail devletine karşı Aksa Tufanı adlı bir harekat başlattı. Buna karşılık İsrail, Filistin’de mülteci kamplarını, göç eden kafileleri, hastaneleri, pazar yerlerini bombaladı. Çoğu kadın ve çocuk, on binden fazla kişi hayatını kaybetti. Burada yaşanan vahşi katliamların duyulmaması için her dönem, her savaşta, her çatışmada, her eylemde olduğu gibi ilk olarak basın emekçileri hedef alındı. Batı ve ABD medyası, Siyonist İsrail’in katliamlarını ve işgalci politikalarını destekler nitelikte Filistin halkının direnişine karşı propaganda yaymak için çalışırken, sahada direnişin sesini duyuran basın emekçileri katledildi” dedi.

“Türkiye’nin İsrail ile ilişkileri devam ediyor”

Dünyanın hemen her yerinde halkların katledilen Filistin halkıyla dayanışmak için sokaklara çıktığını, ve bu soykırımın durdurulmasını istediğini belirten Ünal, Türkiye’nin İsrail devleti ile ilişkilerinin devam ettiğini söyledi. Ünal,  “Halklar, hükümetlerine, yetkililere çağrı yapıyor. Ancak emperyalist kapitalist hükümetler, İsrail’e saldırıları durdurma çağrısı yapmadı, diplomatik ve ticari ilişkileri kesmedi, hatta ‘İsrail’in terörizme karşı kendini savunma hakkı vardır’ diyerek silah sevkiyatını sürdürdü, meydanlara toplanan kendi vatandaşlarının protesto eylemlerine saldırdı. Türkiye ise bir yanda saldırıların durdurulması çağrısı yapıp, Filistin halkına destek açıklamaları yaparken, diğer yandan askeri, ticari, diplomatik ilişkileri sürdürmeye devam ediyor. Filistin halkıyla dayanışmak gerektiği söylemlerine karşın Filistin halkıyla dayanışma eylemlerine saldırmaktan geri durmadı. Gazi Mahallesi’nde Filistin ve Rojava halkıyla dayanışma eylemi yapan devrimcilere saldırarak işkenceyle gözaltına aldı” diye konuştu.

Gazi Mahallesi’nde Filistin ve Rojava’yla dayanışma eylemine dönük saldırıyı hatırlatan Ünal, şu ana kadar Filistin’e dönük saldırılarda 49 gazetecinin katledildiğini ifade etti. Ünal’ın Gazi Mahallesi’nden bahsederken polisin “Amacınızı aşıyorsunuz” diyerek uyarıda bulunması dikkat çekti.

Filistin’de 49 gazeteci katledildi

Şu ana kadar Gazze Şeridi’ndeki bombardımanlarda 49 gazeteci hayatını kaybettiğinin altını çizen Ünal, “Bazı gazeteciler  evde değilken evleri bombalandı ve aileleri katledildi. Lübnan’da da gazetecilerin aracı İsrail tarafından bombalandı ve gazeteci Issam Abdallah hayatını kaybetti, yanındaki gazeteciler de yaralandı. Issam’ın yaklaşık 17 yıldır çalıştığı kurumu Reuters, Issam’ın katilinin, yani İsrail’in adını bile dile getiremedi. Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ)’nin açıklamalarına göre; 7 Ekim’den 6 Kasım’a kadar geçen bir aylık süreçte 8 gazeteci yaralandı, 3 gazeteci kayıp ve 8 gazeteci de tutuklandı. Reuters ve AFP haber ajansları, İsrail Savunma Kuvvetleri’nden Gazze Şeridi’nde görev yapan gazetecilerin İsrail saldırılarına hedef olmayacağına dair güvence isteselerde, İsrail bu gazetecilerin güvenliğini garanti edemeyeceğini söyledi” diye belirtti.

“İsrail gazetecileri susturmak için elinden geleni yapıyor”

Canlarını ortaya koyarak haber yapan gazetecilerin tutuklanma tehdidiyle de karşı karşıya olduğunu vurgulayan Ünal,  “Tel Aviv’deki bir hastanede onlarca İsrail askerinin cesedini gördüğünü söyleyen ünlü İsrailli gazeteci Ephraim Mordechai tutuklandı.  Cenazeleri ailelerine teslim etmeyen İsrail ordusu, bu gerçekleri ortaya çıkaran gazetecileri de susturmak için elinden geleni yapıyor.  Bunların yanı sıra, ABD’de The New York Times (NYT) Magazine yazarlarından Jazmine Hughes, Filistinlilere desteğini dile getiren ve İsrail’in Gazze ablukasını protesto eden bir mektuba imza atmasının ardından ‘istifa’ etmek sorunda kaldı” dedi.

 En az 58 gazeteci de 2011’den beri tutuklu, rehin veya kayıp

Suriye ve özelde Rojava, basın mensupları için dünyanın en ölümcül ülkelerinden biri olduğunu belirten Ünal, Suriye ve Rojava’da  2016’dan bu yana 270 gazeteci öldürüldüğüne dikkati çekti. Ünal, “Her zaman ilk hedef alınanların basın emekçileri oluşu yeni bir olgu değil. Daha 1,5 yıl önce El Cezire muhabiri Şirin Akile, Batı Şeria’daki Cenin Mülteci Kampı’nda üzerinde ‘basın’ önlüğü ve kaskı olduğu halde İsrail keskin nişancısı tarafından vurularak katledildi. Ve Kürdistan’da en sık karşılaştığımız olaylardandır gazetecilerin katledilmesi, tutuklanması, gözaltına alınması ve işkence edilmesi…Suriye ve özelde Rojava, basın mensupları için dünyanın en ‘ölümcül’ ülkelerinden biri. 2016’dan bu yana 270 gazeteci öldürüldü en az 58 gazeteci de 2011’den beri tutuklu, rehin veya kayıp. Son 6 ay içinde Türkiye’nin SİHA saldırılarında Jin tv muhabiri Delila Agit yaralandı, araçtaki şoför hayatını kaybetti” diye konuştu.

“Türkiye’nin saldırıları nedeniyle gazeteciler öldürüldü”

Ünal, “Türkiye’nin Kürdistan’a yönelik saldırıları nedeniyle gazetecilerin öldürüldüğünü belirten Ünal, “Jineoloji Dergisi Editörü Akademisyen Nagihan Akarsel, 13 ay önce Süleymaniye’deki evinin önünde öldürüldü. Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Seed Ehemed, Mihemed Reşo, Welat, Îsam Abdullah’ın Türkiye’nin son bir yıl içindeki saldırılarında öldürüldüğünü açıkladı. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DGF)’nin Mart ayında yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısı 88. RSF’nin 1 yıl önceki açıklamasına göre ise dünyada tutuklu gazeteci sayısı 533.” şeklinde konuştu.

“Gerçekleri yazmaya devam edeceğiz”

Gazetecilerin sonuna kadar halkın haber alma hakkını savunacağını vurgulayan Ünal, gazetecilerin gerçekleri yazmaya devam edeceklerini söyledi. Ünal,  “Emperyalist ve onların katliamlarını destekleyen sömürge ülkeler, halklara karşı uyguladıkları katliam ve soykırım politikalarını gizleyemeyecek, özgürlük şiarıyla bu topraklarda gelişen direnişlerin sesinin duyurulmasına engel olamayacak. Bizler,  Özgür Basın Emekçileri olarak, başımızda sallanan bu öldürülme, tutuklanma, işkence tehditlerine rağmen, her zaman gerçekleri yazmaktan, halkın haber alma özgürlüğünü savunmaktan geri durmadık, durmayacağız. Kelepçelere, coplara, kurşun ve bombalara rağmen yazmaya, söylemeye, anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

İsrail işgal güçleri tarafından katledilen gazetecilerin isimleri ise şöyle:

Abdul Hadi Habeeb

Abdul Rahman Shihab

Ahmad Abu Muhadi

Ahmad Ali

Ahmad Masoud

Ahmad Shihab

Ali Nasman

Anas Abu Shamallah

Asad Shamalakh

Ayed Najjar

Doaa Sharaf

Emad al-Wheidi

Hani al-Madhoun

Haytham Harara

Hisham Nawajha

Hodayfa al-Najjar

Husam Mubarak

Ibrahim Lafi

Iman al-Okaili

Issam Abdallah

Issam Bhar

Iyad Matar

Jamal Faqawi

Khalil Abu Athra

Mahmoud Abu Zarefa

Majd Arandas

Majid Kishko

Mohammed Abu Hasira

Mohammed Abu Hatab

Mohammed Abu Matar

Mohammed Abu Rizq

Mohammed al-Bayyari

Mohammed al-Hasani

Mohammed al-Jaja

Mohammed Balousha

Mohammed Garphoum

Mohammed Lubbad

Mohammed Salhi

Mostafa al-Naqeb

Nazmi al-Nadim

Rajab Naqeeb

Rushdi Sarraj

Saeed al-Halabi

Saeed al-Taweel

Salam Mema

Salma Mukhaimer

Sameeh al-Nadi

Yahya Abu Munie

Yaser Abu Namous

Zahir al-Afghani


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz