Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) önü başta olmak üzere birçok ilde İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde başlatılan nöbetle özel sektör öğretmenleri, güvenceli koşullarda çalışma ve taban maaş talebini duyurmayı amaçlıyor.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın çağrısıyla 26 Mayıs’ta taban maaş talebiyle Ankara’da bir araya gelen öğretmenlere polis müdahale etmişti. Müdahalenin ardından nöbet kararı alan öğretmenler İstanbul’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplandı. Burada basın açıklaması yapan öğretmenler Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e seslendi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önündeki açıklamayı Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası İstanbul İl Temsilcisi Sümeyye Altındağ okudu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in taban maaş hakkının geri verileceğine dair verdiği vaadinden söz eden Altındağ daha sonra Tekin’in bu sözünden caydığını taban maaş gibi bir gündemlerinin ve yetkilerinin olmadığını söylediğini hatırlattı. Tekin’e “Yetkili kim?​” diye soran Altındağ sözlerine şöyle devam etti:

“Madem bakanlığına bağlı çalışan öğretmenleriniz için böyle bir yetkiniz yok neden hala o koltukta oturuyorsunuz? Hangi unvanla bu kararları alıyorsunuz? Yalanlar söyleyerek oyaladığınız öğretmenler, ekmek kavgasında kayboluyor. Öğretmenler yaşam mücadelesi veriyor. Bu söylediğiniz yalanların hesabını nasıl vereceksiniz? Söylenen yalanların hesabını sormak için 26 Mayıs’ta yüzlerce eğitim emekçisi Ankara’da bir araya geldik. Taleplerimizi bir kez daha haykırmak için meclis önüne yürümek istedik. Fakat öğretmen emeğini gasp eden patronların önüne barikat kurmayan polis, eğitim emekçilerinin önüne barikat kurdu. Kararlı mücadelemiz ve iradeli duruşumuzla bu barikatı da aştık. Başta Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde eş zamanlı eğitim nöbeti direnişimiz başlamıştır.”

Daha sonra Altındağ özel sektör öğretmenlerinin taleplerini şöyle sıraladı:

  • Taban maaş hakkı.
  • Belirli süreli sözleşmelere son verilsin.
  • Mecliste oylanacak Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda özel sektör öğretmenlerinin hakları yer alsın.

Altındağ Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda özel sektör öğretmenlerine yer verilinceye kadar nöbetlerine devam edeceklerini söyledi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz