Riha’daki (Urfa) 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Özak Tekstil işçilerinin baskı, tehdit ve işten çıkarılmalara karşı başlattıkları iş bırakma eylemi 5’inci gününde devam ediyor. Valiliğin yasaklama kararına rağmen iş yerlerinin önüne gelen işçiler, jandarmanın fabrikanın olduğu sokağın girişine kurduğu barikat ile karşılaştı.

Eylemdeki işçilere, Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (Birtek-Sen) Genel Başkanı Mehmet Türkmen, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Riha Milletvekili Ferit Şenyaşar ve Emek Partisi (EMEP) Dîlok Milletvekili Sevda Karaca destek verdi.

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sokağa barikat kuran jandarmaya “Burada herkes mi Özak patronunun emrinde? Yok mu hukuki bir açıklama yapacak olan? Bir yetkili neden Özak’ın önünde değil de burada bekliyoruz açıklasın bize. Yok mu bir açıklama yapacak? Hepiniz biliyorsunuz değil mi? Hakkını arayan bu kadar işçinin karşısında, Özak patronunun yanında duruyorsunuz. Çocuklarınıza gururla anlatırsınız bu kutsal görevi nasıl yaptığınızı. İşçilere karşı suç işleyen patronun yanında, hak arayan işçilere karşı barikat kurdum, saldırdım, gözaltına aldım. Nasıl püskürttünüz ama helal olsun size” sözleriyle tepki gösterdi.

“Bu devran böyle dönecek zannediyorsunuz, değil mi?”

Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada haksız yere, yasadışı şekilde, anayasal hakları çiğnenerek işten atılan işçilere karşı anayasayı çiğneyen patronun yanında ve onun talimatıyla işçilere karşı saf tutuyorsunuz. Bu devran böyle dönecek zannediyorsunuz, değil mi? Bu hukuksuzlukların hesabı hiç sorulmayacak sanıyorsunuz. Bu patron düzeni hep devam edecek. Ama öyle olmayacak. O patron de bu hukuksuzluğa ortak olanlar da herkes bunun hesabını verecek. Anayasayı çiğneyen bir patronun suçuna ortak oluyor buradaki herkes.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz