Urfa’da sendikal haklarını almak ve insanca koşullarda çalışmak için direnişte olan Özak Tekstil işçileri, sabah saatlerinde fabrika çevresinde ve öğle saatlerinde kent meydanında yapılan saldırılara ve gözaltılara dair toplantı yaptı. Urfa Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu’nda toplanan direnişteki yaklaşık 300 Özak Tekstil işçisi, direnişe devam kararı aldı.

Sabahın erken saatlerinde fabrikalarının önüne gitmek isteyen Özak Tekstil işçilerine jandarma copla, TOMA ile gaz ve su sıkarak müdahale etti. Öğleden sonra kent merkezinde basın açıklaması yapan BİRTEK-SEN yöneticileri ve işçiler bu kez de çevik kuvvetin müdahalesiyle karşı karşıya kaldı. Toplamda en az 100 işçi gözaltına alınırken BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve sendika yöneticileri Çayan Dursun, Deniz Kar ve Mazlum Ayçiçek de gözaltına alındı. Müdahale sırasında yaralanan işçiler oldu.

Günlerdir süren baskı ve müdahalelere karşı toplantı gerçekleştiren işçiler divan oluşturarak, 15 günlük direnişi değerlendirdi. Toplantıda söz alan her bir işçi direnişe dair düşüncelerini ve fikirlerini belirtirken bundan sonraki süreçte ne yapacaklarını tartıştı.

İşçiler, polisin sendika yöneticilerini gözaltına almasının sebebini işçilerin direnişinin önüne geçmeye çalıştığından ötürü olduğunu değerlendirdi. İşçiler, birlikte tüm zorluklara, baskılara ve engellemelere rağmen, fabrika önündeki direnişlerini daha güçlü bir şekilde sürdürme kararı aldı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz