Urfa’da Özak Tekstil işçilerinin sendikal haklarını elde etmek ve insanca koşullarda çalışmak talebiyle başlattıkları direnişleri 19’uncu gününe girdi.

Özak Tekstil’de örgütlü olan Öz İplik İş sendikasından ayrılarak Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikasına (BİRTEK-SEN) üye olan işçiler, gözaltına alınan BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen’in serbest bırakılmasının ardından dün Şanlıurfa Barosunun salonunda BİRTEK-SEN yöneticileri ve avukatlarla birlikte bir toplantı gerçekleştirdi. İşçiler, mevcut durumu değerlendirerek direnişlerini sürdürme kararı aldı. Bugün de tekrar fabrika önüne gitmek isteyen mücadeleci işçilerin organize sanayi bölgesine (OSB) dahi girmelerine izin verilmedi.

“Hakkımızın peşindeyiz, vazgeçmeyeceğiz”

OSB’nin girişinde direnişlerini sürdüren işçiler, toplantıda aldıkları “direnişe devam etme” kararı doğrultusunda mücadelelerini sürdürdüklerini belirterek “Hakkımızın peşindeyiz, hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Direnişimizin 19’uncu günü. Artık OSB’ye girmemize bile izin verilmiyor. Biz de vergi veriyoruz, bu devletin vatandaşıyız, bu saldırıları hak etmiyoruz” dedi.

“Evin bütün yükü benim üzerimde anca direnişe devam edeceğim”

Kadın işçiler Ekmek ve Gül’e yazdıkları mektupta direnişlere ses olma çağrısı yaptı. 6 yıldır Özak Tekstil’de çalışan kadın işçi, “Evin bütün yükü benim üzerimde. Her şeye rağmen yine direniş alanını terk etmedim, terk etmeyi de düşünmüyorum. Her zaman arkadaşlarımın yanında duracağım, hakkımızı aramaya devam edeceğiz, hakkımızı alana kadar direneceğiz, sesimize ses olun” diye seslendi. 9 yıldır Özak Tekstil’de çalışan bir diğer kadın işçi de “Yemediğim tehdit, fırça kalmadı. Valinin emriyle bize saldırdılar, jandarma, kolluk kuvvetleri bize biber gazı, tazyikli su sıktı. Bunlara rağmen direniş alanını terk etmedik, terk etmeye de niyetimiz yok. Sizden ricamız sesimize ses olun, hakkımızı alana kadar direneceğiz.” dedi.

Direniş alanına gelerek destek ziyaretleri

İşçilerin mücadelesi kararlı şekilde sürerken bir yandan da çok sayıda kurum temsilcisi ve kişi, direniş alanına gelerek destek ziyaretlerinde bulunuyor.

Direnişlerinin 19’uncu gününde işçileri Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Urfa Emek ve Demokrasi Platformu ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Adıyaman İl Temsilciliği ziyaret etti. Ziyarette Amed Emek ve Demokrasi Platformu adını konuşan Saliha Zorlu, “İşçiler karşısında patron ve işçi düşmanları birleşebiliyorsa, işçiler de birleşme gücüne sahip olmalı” dedi. KKP Sözcüsü Nusrettin Maçin ise “Emekten, demokrasiden, barıştan ve eşitlikten yana olan tüm kesimler Özak işçilerinin yanında olmalı” diye konuştu.

özak işçilerine destek

Uluslararası dayanışma büyüyor

Öte yandan Özak Tekstil işçileriyle uluslararası dayanışma da büyüyor. İsviçre’nin en büyük sendikası Unia, Özak Tekstil isçilerinin mücadelesini destekleyen bir dayanışma mektubu gönderdi. Mektupta, işçilerin örgütlenme özgürlüğünü güvence altına alan uluslararası normlara dikkat çekilirken, “Özak Tekstil işçilerinin yanındayız” denildi. Almanya’da ise Stuttgart Ver.di olarak (Almanya Kamu Emekçiler Sendikası) Özak Tekstil işçileri için dayanışma açıklaması yaptı. Açıklamada, “Onurlu direnişinizi destekliyoruz” denildi


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz