Özak Tekstil işçileri, baskı ve mobbinge karşı başlattığı direnişin 17’nci gününde, Urfa Organize Sanayi Bölgesinin girişine kurulan jandarma barikatını aşarak içeri girdi.

Ardından ise gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması talebiyle bekleyişlerini sürdüren işçilere jandarma müdahale etti.

İşçilere ve EMEP Milletvekilleri Sevda Karaca ile İskender Bayhan’a TOMA’dan tazyikli gazlı su sıkan jandarma BİRTEK-SEN Genel Sekreteri dahil 20 kişiyi gözaltına aldı.

Önceki gün jandarmanın müdahalesi sonucu gözaltına alınan dört BİRTEK-SEN üyesi ve dört işçi temsilcisi hâlâ serbest bırakılmadı. OSB’den gözaltındaki arkadaşlarına seslenen Özak işçileri, “Biz her zaman buradayız, senin yerin boş değil, moralini yüksek tut. Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Artı Gerçek’e konuşan Emek Partisi (EMEP) Antep milletvekili Sevda Karaca da, Özak Tekstil işçilerinin diğer sendikalara ve emek örgütlerine çağrısını aktardı. Karaca, “İşçiler kendisini işçi sendikası olarak gören tüm sendikalara ve emek örgütlerine sözünüzün gereğini yerine getirin diyorlar” dedi.

unnamed-2.jpg

“Özak patronu süreci belirsizliğie itiyor”

BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ile birlikte üç sendika ve dört işçi temsilcisinin gözaltında tutulmaya devam edildiğini hatırlatan Karaca şunları söyledi:

“Bu gözaltılar işçilerin temel hakkı olan kendi direnişleri ile ilgili kamuoyunun bilgilendirme hakkını gasp etmek içindi. Bir ikincisi de, direnişin içindeki işçilerin seçtiği işçi temsilcilerinin gözaltına alınması 17. gününe gelmiş Özak Tekstil direnişini başsız bırakmak, 500 işçinin direncini kırmak ve aynı zamanda yapılacak görüşmeler konusunda işçilerin sendikalarıyla fikir alışverişinde bulunmasının önüne geçmek.

İşçiler dün yaptıkları toplantıda sorumluluk alacaklarını ve direnişe devam edeceklerini söylediler. Dün gündüz saatlerinde gözaltılar devam ederken patronun bir görüşme teklifi oldu. İşçiler kendi aralarında seçtikleri temsilcilerle görüşmeye gittiler ve bu görüşmede ben de onlara eşlik ettim. Orada saatlerce süren görüşmede Özak patronun işçilerin taleplerine yönelik herhangi bir olumlu adım atmadığı gibi tamamen süreci belirsizliğe itmek istediğini gösterdi bize.”

unnamed-3.jpg

“İşçiler direnişte kararlı”

Özak Tekstil patronun dünkü görüşmeyle işçilerin direncini tartmaya yönelik bir hamlede bulunduğunu kaydeden Karaca, “Geride kalan 16 gün boyunca çeşitli baskılarla karşı karşıya kalan, müftüsünden valisine, jandarmasından polisine devletin tüm güçlerinin Özak patronunun arkasına dizildiği, işçilerin yapayalnız bırakıldığı bu direnişte, sendika yöneticilerinin de gözaltına alınması işçileri tartma hamlesiydi. Ancak işçiler bütün bunları boşa çıkararak sonuna kadar direnişe devam edeceklerini söylediler. Gözaltıların son bulması, sendika ve işçi temsilcisi arkadaşlarının derhal serbest bırakılması işçilerin öncelikli talepleri haline gelmiştir. Diğer taleplerimizle birlikte, ‘mücadele etmeye devam edeceğiz’ kararıyla çıktılar. Bugün yine aynı yerde aynı saatte direnişlerini sürdürüyorlar” diye konuştu.

İşçilerden sendikalara ve emek örgütlerine çağrı

“İşçilerin bütün sendikalara çağrısı var” diyen Karaca şunları anlattı:

“Özak işçileri 17 gündür sendikal haklarının tesis edilmesi, sendikal baskıların son bulması için bu noktada ‘benim’ diyen tüm sendikalara, kendisini işçi sendikası olarak gören, ‘biz patron sendikası değiliz, sarı sendika değiliz’ diyen tüm sendikalara ve emek örgütlerine sözünüzün gereğini yerine getirin, Özak tekstil işçilerine sahip çıkın diyorlar. Bugün Özak Tekstil direnişine sahip çıkmayanlar yarın biz sendikayız diye ortalıkta gezmesin diyorlar.”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz