Özak Tekstil’de baskı ve mobbinge karşı sendikal haklarını almak için yaklaşık üç ay direnen işçilerden Funda Bakış, Emek Partisi’nin (EMEP), Haliliye Belediye Başkan adayı oldu.

Özak direnişindeki işçilerinden Pınar Unkur ise EMEP’in Haliliye Belediyesi Meclis Adayı oldu.

“Çok haksızlığa uğradım, bu nedenle siyasete girdim”

Bakış aday olmasının nedeni olarak “Ben bir işçi olarak çok fazla haksızlığa uğradım, bu haksızlık karşısında siyasete girdim. Siyaseti tamamen işçilerin, emekçilerin yapması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için halka, emekçilere faydalı olmak için bu yola girdim” diye konuştu.

EMEP, Bakış ve Unkur’u yarın Antep Milletvekili Sevda Karaca’nın katılımı ile gerçekleştirilecek olan aday tanıtım toplantısında kamuoyuna duyuracak.

“İşçiler bu ülkeyi yönetmeli”

EMEP Urfa İl Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Özden ise Bakış’ı aday göstermelerine ilişkin “80 gündür fabrika önünde direnen işçilerin bu ülkeyi yönetmesi gerektiğini düşünüyoruz. 80 gün direnişin önderliğinde yapan arkadaşlarımız ile birlikte karar vererek başkan adayı ilan ettik” dedi.

Adaylarını destekleyen başka partilerin de olduğunu bildiren Özden, ”TİP, SEP adayımızı destekliyor. Urfa’daki işçilere, yoksullara sesleneceğiz. Siyaset yapmaları için yarınlara birlikte yönetebilmek için adayımıza desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

3 aydır Özak işçileri direnişte

Urfa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bulunan Özak Tekstil’de, Öz İplik-İş’ten istifa ederek BİRTEK-SEN’e geçen, işten atılan arkadaşlarının geri alınması ve BİRTEK-SEN’in tanınması talepleriyle mücadele eden işçiler 27 Kasım 2023’te iş bırakıp direnişe başlamıştı. İşçiler direniş, ikinci ayın sonunda İstanbul’a taşımıştı. Özak işçileri yaklaşık 3üç aydır hakları için direniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz