OYKA Kağıt’ta toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varılamadı ve işçilerin üyesi olduğu Selüloz-İş Sendikası grev kararı aldı. İşçiler, fabrika içinden yaptıkları yürüyüşle greve başladılar.

Grevin ilk gününde Selüloz-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri, Kocaeli şube yöneticileri ve Türkiye İşçi Partisi Zonguldak ve Çaycuma örgütleri işçilere destek vermek için grev alanındaydı.

OYKA Kağıt işçileri greve çıktı

Selüloz-İş Genel Başkanı Aydın Parlakılıç, şirket yönetimiyle Ankara ve İstanbul’da üç kez görüşmelerine rağmen sonuç alınamadığını belirtti. OYKA Kağıt işçilerinin diğer OYAK şirketlerine göre daha düşük maaş aldığını vurgulayan Parlakılıç, işçilerin grevinin haklı olduğunu söyledi.

Parlakılıç’ın konuşmasının ardından grev çadırı kuruldu ve işçiler grev halayını çekmeye başladılar.

OYKA Kağıt’ta çalışan 280 işçiden 200’ünden fazlasının maaşının asgari ücretin altında kaldığı belirtiliyor. İşçiler, ilk altı ay için yüzde 180 zam talep ederken işveren yüzde 85 zam teklif etti.

Selüloz-İş Genel Başkanı Aydın Parlakılıç, Sendika.Org’a yaptığı açıklamada, altı aylık yüzde 180 zam talep ettiklerini ve işverenin yüzde 85 zam teklif ettiğini söyledi. Parlakılıç ayrıca sosyal hakların henüz görüşülmediğini ve işçilerin mevcut koşullardan memnun olmadığını dile getirdi.

Selüloz-İş örgütlenme uzmanı Aykut Günel ise zam oranının yüksek gibi görünebileceğini ancak işçilerin maaşlarının asgari ücretin altında kaldığını vurguladı.

OYKA Kağıt işçileri greve çıktı


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz