Halkların Demokrasi Partisi (DEM Parti) Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Kobanê Davası’nda verilen karara ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda oturumu açmadan önce açıklama yaptı.

Önder şunları söyledi: “Kobanê Davası’nda yağdırılan cezalar, bu cezalara muhatap olan arkadaşlarımın hiçbiri tarafından hak edilmiş değil. Olan memleketin barış umuduna ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir. Bu birincisiydi. İkincisi, maalesef tüm uyarılarımıza rağmen AK Parti cenahı bunun farkına varmadı ama gün be gün ortaya çıkan şeylerle görüyoruz; bu da Ak Parti’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir. Çünkü çözüm sürecine ait tüm şeyler kriminalize edilmiştir, cezanın konusu yapılmıştır.”

Önder, Meclis’te AKP’lilerle yaşanan gerginlikte oturuma ara verdi. Önder aradan sonra AKP sıralarına dönerek, Kobanê davasına vurgu yaparak “38 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanıyorum. Hakkımızdaki ferman yarım saat bir saat içinde açıklanmış olacak” dedi.

Meclis’in 83’üncü birleşiminin 3’üncü oturumunu açtığını belirten Önder, “Başkanlık divana teşekkür etmediğinden çalışmalara devam etmiyorum. 21 Mayıs’a toplanmak üzere birleşimi kapatmadan zindandaki tüm arkadaşlarımı selamlıyorum” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz