6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümü yaklaşırken Okmeydanı Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla dün akşam eylem yapıldı. Anadolu Kahvesi’nde buluşan Okmeydanı halkı, sloganlarla Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda devletin almadığı önlemlerin yıkımın boyutunu artırdığına, depremden sonra bile gerekli müdahalelerin yapılmadığına, deprem bölgesindeki barınma, sağlık, temiz suya erişim gibi hayati ihtiyaçların bile hâlâ giderilmediğine değinildi.

Deprem olduğunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un imar aflarından deprem planlarındaki eksikliklere kadar çeşitli ihmallerin doğrudan sorumlusu olduğu ifade edilerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda depremde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşunun ardından Hatay’la özdeşleşen bahhurlar yakıldı. Eylemde Hataylı kadınların mektubu da okundu.

 “Yıkıntıların üzerinde yeni bir yaşam kuracağız”

Basın açıklamasında ise depremin ilk günlerinde yaygın şekilde kullanılan ve devletin sorumluluklarını yerine getirmediğinin ifadesi olan “devlet yok” sözünün hâlâ geçerli olduğu söylendi. Bir yılın ardından halkın yaşama tutunma mücadelesinin hâlâ dayanışmayla sürdüğü ifade edilirken açıklamanın son kısmında şunlar söylendi:

“Halk yaşama tutunmaktan da, devlete sorumluluklarını hatırlatmaktan da, haklarını istemekten de vazgeçmiyor. Çünkü yaşama inancımız var, dayanışmamız var, insanca bir yaşam için mücadelemiz var. İlk günden günden bugüne memleketin her köşesinde dayanışmanın sesi var. Emeğini katan madenciler işçiler var, kazanları birlikte pişirenler, çadırları birlikte kuranlar var. Depremzedeleri görün diyen gazeteciler, toprağına sahip çıkan köylüler var. Ve biliyoruz ki yıkıntıların arasından kentlerimizi de, eşit özgür bir ülkeyi de kuracak olan onlar.

Bir kez daha yineliyoruz. Yaşamını yitiren tüm canlarımız için, insanca bir yaşam için mücadeleyi bırakmayacağız! Yıkıntıların üzerinde yeni bir yaşam kuracağız!”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz