Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) , Müvekkilleri Kerem İmrak’ın 17 Aralık tarihinde sivil polisler tarafından kaçırılarak tehdit edilmesine ilişkin ÖHD Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı ÖHD İstanbul Şube Eş Başkanı Esra Bilen okudu.

Müvekkilleri Kerem İmrak’ın 17 Aralık tarihinde gittiği Yakuplu Mahallesi’nde sivil giyimli kişiler tarafından kaçırıldığını belirten Bilen, “İmrak, sivil bir araçtaki sivil giyimli kişiler tarafından kimlik tespiti için durdurulup hakkında yakalama kararı var denilerek 3 kişi tarafından zorla araca bindirilerek kaçırılmıştır. Müvekkil yaklaşık 4-5 saat boyunca araçta şehrin farklı ormanlık alanlarında dolaştırılarak işkenceye maruz bırakılmıştır. Müvekkil, 18.12.2023 günü İstanbul’u terk etmemesi durumunda öldürmekle tehdit edilmiştir. Yapılan işkenceler sonrası Başakşehir taraflarında tenha bir noktada içinde kişisel eşyalarının olduğu çantası da gasp edilerek bırakılmıştır” dedi.

Olay günü İmrak’ın yakınları tarafından ÖHD’ye başvuruda bulunulduğunu aktaran Bilen, “İmrak’ın emniyette olup olmadığı tarafımızca sorulduğunda böyle bir gözaltı olmadığı bilgisi tarafımıza verilmiştir. Dolayısıyla bu bir gözaltı işlemi değil kaçırılmadır. Müvekkilimiz kolluk kuvvetleri tarafından kaçırılarak işkenceye maruz bırakılmış, ölümle tehdit edilmiştir. Dolayısıyla başta Müvekkilimiz olmak üzere tüm yurttaşların can güvenliği tehlikededir. Zira yurttaşların can güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinin yurttaşlara işkence etmesi ve ölümle tehdit etmesi kimsenin güvende olmadığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Kamu görevlilerinin açıkça işlediği suçların bir devlet politikası haline geldiğini vurgulayan Bilen, kamu görevlilerinin işledikleri suçlar sebebiyle yargılamadan muaf olmadığına dikkat çekerek, “İşkence suçunda zaman aşımı yoktur! Sokak ortasında işkence ve kötü muamelede bulunan kolluk görevlilerinin derhal görevden alınarak, haklarında soruşturma başlatılması gerekmektedir. Özgürlükçü hukukçular olarak her türlü işkence ve saldırının karşısında yurttaşların ve halkımızın yanındayız. Müvekkilimize karşı işlenen bu saldırı ve işkencenin takipçisi olacağız” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz