Fotoğraf: Evrensel

ODTÜ Rektörlüğü’nün Bahar Şenliğinin iki güne indirmesi ve Devrim Sahnesi’nin şenlik programında yer almaması kararına karşı yüzlerce öğrenci Rektörlük binasına yürüdü. Öğrenciler Devrim Sahnesini alana kadar bina önünden ayrılmayacaklarını vurguladı

ODTÜ bileşenleri, Fizik çimlerinde bir araya geldi. Öğrenciler Rektörlüğe “Şenlik ODTÜ’nün ODTÜ Bizimdir” yazılı pankartlarıyla yürürken sık sık, “Verşan Kök, ODTÜ’ye rektör olamaz”, “Verşan sussun, Devrim konuşsun”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

Yürüyüşe, EMEP milletvekili Sevda Karaca, TİP milletvekili Ahmet Şık ve CHP milletvekilleri Onur Konuralp ve Aliye Timisi Ersever katılarak ODTÜ öğrencilerinin eylemlerine destek verdi.

Şenliğin örülmesinde yıllardır inisiyatif alan Uluslararası Gençlik Topluluğu basın açıklamasında Rektörlüğün Devrim Sahnesi yasağı konusunda ısrarcı olduğu, güvenlik ve temizlik gibi bahaneleri öne sürdüğü vurgulanarak bu gibi sorunlara ODTÜ bileşenleri olarak sundukları çözümlerin görmezden gelindiği ifade edildi. Bu süreçte rektörlüğün öğrencilerin karar alma mekanizmlarına darbe indirdiği, öğrencilerin şenliği beraber örmemesi adına öğrenci topluluklarını marjinelleştirdiği ve şenliği Devrim Sahnesi olmadan da kendileri tarafından yapılabileceği yönünde adımlar attığı belirtilen açıklamada; ”Rektörlüğün yaptığı şenlik bizim şenliğimiz değildir” denildi.

Devrim Sahne’sinin ODTÜ’nün bir kültürü olduğunun altı çizilen açıklamada; “’Devrim dün de vardı bugün de var biz öğrenciler olduğu sürece hep varolacak’ ifadelerine yer verildi.

Öte yandan bileşen temsilcilerinin görüşme talebi Rektör Verşan Kök’ün toplantısının olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi. Görüşme talebini yok sayan rektörlüğe karşı öğrenciler alanda halaylarla, türklerle, sloganlarla beklemeye devam etti. “Görüşme talebimiz kabul edilmeden buradan gitmiyoruz.” diyen öğrencilerin taleplerinin yok sayılmasına karşın tüm öğrenciler rektörlüğün kapısını yöneldi.

“Şenliğimizi almadan gitmeyeceğiz.” diyen ODTÜ öğrencileri “Verşan Sussun, Devrim Konuşsun” sloganları atmaya devam etti. Öğrenciler “Şenliğimizi ve Devrim Sahne’mizi geri alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz