İstanbul Bağcılar Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda motokurye, motorlarının üzerine Ata Emre Akman’ın fotoğrafı ve “Artık yeter! Çalışırken ölmek istemiyoruz” yazılı kağıtlar yapıştırdı.

Burada açıklama yapan Motorlu Kurye İşçileri Derneği Başkanı Yasin Kölge, “Biz 2022 yılında 58, 2023 yılında 68 meslektaşımızı kaybettik. Ve bizim çalışmış olduğumuz iş dalı hâlâ yüksek tehlikeli işler statüsüne alınmış değil. Biz çalışırken hayatımızı kaybediyoruz. Ata Emre Akman ne ilkti ne de son olacak. Ama bu cinayetlerin bir an önce bitmesini istiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sesleniyoruz; Bize ses verin, bize kulak verin” dedi.

“Adalet istiyoruz”

Eyleme katılan işçilerin işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirten Kölge, “Birimizin plakası gözükse ertesi gün işimizden olacağız. Ve biz esnaf kurye modeliyle çalışıyoruz. Esnaf kurye modelinde işten çıkarmalar bir SMS’e bakıyor. Biz ekmeğimizi kaybetmekten korkmuyoruz. Ata Emre Akman’ın ailesine de sesleniyoruz. Biz her zaman yanlarındayız. Onlar bir evlatlarını kaybettiler ama artık binlerce evlatları var” diye konuştu.

Kölge’nin ardından söz alan Yakup Çelik, “Hepimiz bu kara günde, bu katilin işlediği cinayetten dolayı bir araya geldik. Biz kendisi için adalet istiyoruz. Buradan ailesinin maddi ve manevi sonuna kadar yanındayız. Biz günlerce, aylarca yaz kış demedik, sizin paketlerinizi taşıdık. Sizlere hizmet verdik ama kendi yükümüzü unuttuk. Kendimizi taşıyamadık. Sonuna kadar onun hakkını savunacağız” dedi.

“Bizi fark edin”

Geceleri sokaklara çıkmaya korktuklarını söyleyen Çelik, “Buradan halka sesleniyorum. Bize sipariş verdiğiniz zaman, bizi beklediğiniz zaman telefondan değil, kalkın camdan, pencereden, balkondan bakın. Bizim can güvenliğimizin sorumluluğu artık sizin de üzerinizde. Çünkü biz size hizmet ederken yolda can veriyoruz. Biz bunun için bugün buradayız. Bugün Ata Emre kardeşimizin başına gelen şey, yarın bizim başımıza da gelebilir. Biz ölmek istemiyoruz” diye konuştu.

Pilot Kara ise şunları söyledi: “Çoğu arkadaşlarımız durduk yere canından oluyor. Çoğu ailenin canı yanıyor. Çoğu anne baba, evlat acısı çekiyor. Biz istiyoruz ki bir daha böyle bir şey yaşanmasın. Bizler ölmek istemiyoruz. Bizi fark edin. Bazı insanlar kuryeleri görmezlikten geliyor. Ama yapmayın. Kuryeler ölmesin, çalışırken ölmek istemiyoruz, arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, canımız gitmesin.”

Motokuryeler, açıklamanın ardından protesto amacıyla konvoy oluşturdu. “Ata Emre Akman için adalet istiyoruz”, “Kuryeler yalnız değildir”, “Artık yeter ölmek istemiyoruz”, “Ata Emre Akman ölümsüzdür” sloganlarını atan kuryeler eylemlerini Bakırköy’de sonlandırdı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz