Mısır’ın Ariş kentinde bulunan bir camiye bombalı ve silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 155 kişi öldü, 120 kişi yaralandı.

Mısır’ın Kuzey Sinai bölgesindeki Ariş kentinde bulunan bir camiye Cuma namazı sırasında bombalı saldırı düzenlendi. Aynı anda dört aracın içindeki saldırganlar tarafından camiye ateş açıldı. Mısır Devlet Televizyonu, saldırıda en az 155 kişinin öldüğünü, 120 kişinin yaralandığını açıkladı.
Daha önce pek çok kez IŞİD’le ordu güçleri arasındaki çatışmalarla gündeme gelen bölgede, güvenlik güçlerini destekleyen cemaatin hedef alındığı öne sürülüyor.

ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Öte yandan Mısır’ın darbeci lideri Abdülfettah el-Sisi’nin saldırıdan hemen sonra acil güvenlik toplantısı düzenlediği bildirildi.
Mısır’ın resmi haber ajansı MENA, saldırının ardından 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.
​Saldırıyı henüz üstlenen bir örgüt olmadı.
Mısır güvenlik güçleri Sina yarımadasının kuzeyinde son üç yıldır IŞİD militanlarıyla çatışma halinde. IŞİD üç yıl içinde bu bölgedeki saldırılarında yüzlerce polis ve asker öldürdü.
Saldırılarını şimdiye kadar daha çok güvenlik güçlerine yönelten IŞİD, aynı zamanda Mısırlı Hristiyanların kiliselerine ve hacılarına yönelik eylemlerle Sina’nın dışında da güçlenmeye çalışıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz