ABD’nin Minneapolis kentinde silahsız siyah Amerikalı George Floyd’un gözaltına alınırken ölümünün ardından devam eden protestolar nedeniyle kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Floyd’un ölümü üzerine görevine son verilen dört polisten biri olan Derek Chauvin çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Chauvin, “üçüncü derece cinayet” ve “taksirle adam öldürme” ile suçlandı.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Mayor, Cuma günü yerel saatle 20.00’de başlayan yasağın sabah 06.00’ya dek süreceğini, Cumartesi akşamı da aynı saatlerde tekrarlanacağını açıkladı.

Tutuklanan eski polis memuru cinayetle suçlandı

George Floyd’un gözaltına alınırken ölümü sonrası görevine son verilen dört polisten biri olan Derek Chauvin ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Chauvin, “üçüncü derece cinayet” ve “taksirle adam öldürme” ile suçlandı.
Chauvin, Pazartesi günü Floyd’un ensesine dizini bastırırken görüntülenmişti.
Floyd’un “Nefes alamıyorum” derken görüntülenmesinin ardından hayatını kaybetmesi, ABD’de infial yaratmıştı.
Olay sonrası ABD’nin çeşitli kentlerinde protesto gösterileri düzenlendi, Perşembe günü bir karakol kundaklandı.
Minneapolis’teki olayları kontrol altına almak amacıyla Minnesota eyaletindeki Ulusal Muhafız birlikleri kente gönderildi.

Derek Chauvin, George Floyd'un ensesine dizini bastırırırken

Trump: Yağmacılar protestoların odağı olmamalı

ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd’un ailesiyle konuştuğunu ve “muhteşem insanlar” olduğunu söyledi.
Trump, “yağmacıların” protestoların odağı haline gelmemesi, “barışçıl protestocuların sesini boğmalarına izin verilmemesi gerektiğini” kaydetti.
Trump ayrıca “haydutlar” diye tanımladığı protestocuların Floyd’un anısına saygısızlık ettiğini söylemiş, “Yağma başlarsa, ateş açma da başlar” ifadesini kullanmıştı.
Trump’ın bu sözleri büyük tepki toplarken, mesajın yayımlandığı sosyal medya platformu Twitter, bu gönderiye erişimi ‘şiddeti yücelttiği’ gerekçesiyle sınırladı.
Eski başkan Barack Obama ise Amerikalıların kurumsal ırkçılık sorununa karşı “yeni normal” yaratması gerektiğini belirtti.
Obama, “2020 Amerikası’nda bu ‘normal’ olmamalı. Normal olamaz” dedi.

George Floyd

Minnesota Valisi Tim Walz ise Cuma günü yaptığı açıklamada, Floyd’un ölümüyle ilgili olarak “adaletin hızla ve adil şekilde tecil etmesini” beklediğini söylemişti.
2001’den beri Minneapolis’te polis olarak görev yapan 44 yaşındaki Derek Chauvin’in, kariyeri boyunca pek çok kez şikayet aldığı, hakkında dosyalar tutulduğu ortaya çıkmıştı.
Ancak NBC News’a göre hakkında en az bir dava açılsa da, Chauvin hiçbir zaman disipline sevk edilmedi, hakkında yasal işlem yapılmadı.