Başpınar 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren Milat Halı’da işçiler ücretlerin artırılması ve çalışma koşulları iyileştirilmesi talebiyle üç gün önce iş bıraktı. Direnişe devam eden yaklaşık 200 işçi, kendi aralarında belirledikleri üç temsilci ile birlikte bugün dördüncü kez işverenle görüşmek için fabrikaya girdi. İşveren, ‘taleplerinizi yeniden değerlendireceğiz’ sözü verdi. Bunun üzerine işçiler yeniden işbaşı yaptı.

“Taleplerin bir kısmı kabul edildi”

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası’ndan (BİRTEK SEN) yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Milat Halı direnişi zayıf ve eksik bir birlikle başladı, sınırlı bir kazanımla bitti. 1300 kişinin çalıştığı fabrikada dokuma bölümü çalışmaya devam ederken, sadece konfeksiyon bölümü iş bıraktı. Direnişe çalışanların sadece üçte biri katıldı. Buna rağmen üç gün boyunca kararlı bir şekilde direnen işçiler, taleplerinin bir kısmını kabul ettirmeyi başardı.

whatsapp-gorsel-2024-02-09-saat-17-08-22-99ad44d3.jpg

Kabul edilen talepler şöyle:

1- Pazar mesaisine gelmeme, mazeretli izin ve senelik izin kulanma gibi gerekçelerle devamlılık primleri artık kesilmeyecek.

2- Resmi tatillerde mesai farkları ödenmiyordu. Bundan sonra yüzde 100 zamlı verilecek.

3- Eyleme katıldığı için hiçbir işçi işten atılmayacak.

“Zam konusunda somut bir kazanım elde edilemedi”

Ancak zam talepleri konusunda net somut bir kazanım elde edilemedi. Milat Halı patronu, işçiler işbaşı yaparsa zam konusunda işçilerin talepleri doğrultusunda bir düzenleme yapma sözü verdi. Bugün işçilerle yapılan toplu görüşme sonucunda, direnişteki işçilerin bir kısmı çözülmeye başlayınca, işçiler verilen sözler üzerine işbaşı yapma karar verdi. Sendikamız verilen sözlerin takipçisi olacaktır. İşten atma ve benzeri bir hak ihlali yaşanmaması konusunda Milat Halı patronunu uyarıyoruz: Gözümüz üzerinizde”


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz