Menemen halkının ve demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında işçiler, “İşçiler açken, başkana rahat yok” sloganları ile Belediye Başkanı Aydın Pehlivan’a seslendi.

Belediye-İş Menemen Belediyesi İşyeri Temsilcisi Erdal Kutlu işçiler adına okuduğu basın açıklamasında, “31 Mart yerel seçimleri öncesi Başkan Aydın Pehlivan, 3 bin kişiyi işe aldı. Şimdi de bayram önü yüzlerce işçiyi 17. maddeyi gerekçe göstererek tazminatsız işinden ekmeğinden etti” dedi.

Seçim sürecinde de işçilerin maaşlarında gecikmeler yaşandığını dile getiren Kutlu, “Menemen’de işçiler, AKP iktidarının Sendikası yandaş Hizmet-İş’e geçmeye zorlandı. Üye olmazsanız işten çıkarırız diyerek mobing uygulandı. Hizmet-İş’ in yalanları işçiler işten atılınca ortaya çıktı. Çıkarılan arkadaşlarımızın yüzde 95’i bu şekilde baskı gören arkadaşlarımız. O gün işçiye tehditlerle sendika değiştirmeyi söyleyenler bugün işçilerin hak arama mücadelesinde yoklar” diye konuştu.

Menemen Belediye Başkanı Aydın Pehlivan’ın Belediye-İş’ in yönetici ve temsilcilerini de işten çıkardığını ifade eden Erdal Kutlu, “Başkan, iktidara sırtımı dayadım bana bir şey olmaz, nasılsa tazminatlar cebimden çıkmayacak diye düşünüyor. Bu tavrı hukuka aykırı olduğu kadar hakkaniyete ve ahlaka da aykırıdır. Tasarrufu işçilerin ekmeğinden değil, belediyenin festival, konser harcamalarından yapın” dedi.

İşten çıkarılan Belediye işçileri olarak eylemlerini devam edeceklerini belirtti.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz