İzmir Menemen Belediyesi’nde çalışırken 28 Mayıs’ta işten çıkarılan 375 işçi, belediye binası önünde açıklama yaptı. “Vur vur inlesin başkan dinlesin” ve “İşçi açken başkana huzur yok” sloganları atılan açıklamada, “Seçim bitti aile dağıldı” ve “Bayram öncesi işçi çıkarmak hangi tasarruf kanununda yazıyor” dövizleri taşındı.

İşçiler adına konuşan Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Belediye-İş) İzmir Çevre Belediyeler Şubesi Başkan Yardımcısı Erdal Kutlu, yüzlerce işçinin bayrama 15 gün kala tazminatsız işten atıldığını söyledi. İşçilerin AKP’ye yakınlığı ile bilinen Hizmet-İş’e üye olursa işten atılmayacağı yönünde tehdit edildiğini kaydeden Kutlu, “Bugün burada yüzlerce emekçi işten atılırken, hak arama mücadelesi verirken, dün ‘Bize üye olmazsanız işten alırısınız’ diyen sözüm ona işçi temsilcilerini işçinin yanında göremezsiniz. Çünkü Hizmet-İş iktidarın taşeronu, emek düşmanı, işçi düşmanı bir yapıdır. AKP’li Belediye Başkanı Aydın Pehlivan emek düşmanlığını daha rahat yapabilmek için yasaya aykırı olmasına rağmen belediyeyi maddi zarara uğratmayı göze alarak yetkili sendika Belediye-İş’in tüm yönetici ve temsilcilerini işten attı. Başkan Pehlivan, yasanın açık hükmüne aykırı davranarak belediyeyi ve kamuyu zarar uğratmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Tasarrufu işçiden yapmayın”

“Burası kimsenin bakkal dükkanı değildir” diyen Kutlu, “Bayrama 15 gün kala yüzlerce emekçiye bu zulmü niye yapıyorsunuz? Eğer tasarruf yapacaksanız, alın teri döken emekçiden değil, bankamatikçi olarak işe aldığınız ve yüksek maaş bağladığınız kişilerden yapın. İlla yapacaksanız festivalden, konserden yapın. İşçiden elinizi çekin. İşçi emekçi üzerinden ekonomik politikalarınızı uygulamayın ve derhal bu yanlıştan dönün” diye konuştu.

İşçiler açıklama sonrası belediye önünde bir süre oturma eylemi yaptı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz