Gülen Cemaati üyesi oldukları gerekçesiyle eşiyle gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan M.B.’nin yaşadıklarını Meclis’e taşıyan HDP’li Gergerlioğlu’nun talebi “kaba ve yaralayıcı” denilerek reddedildi

2017 yılında Afyon’daki evlerinden gözaltına alınan ve TMŞ’ye götürülen çift Emniyette işkence gördü. Kaba dayak, elektirik verilmesi ve cinsel işkenceye maruz kalan M.B.’nin yaşadıklarını Halkların Demokratik Partisi Kocaeli Milletveli Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclis gündemine taşıdı.

Gergerlioğlu, UYAP kayıtlarına geçen işkence ifadelerini ile ilgili son dönemde emniyette yaşanan işkencelere ilişkin Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Ancak bir süre sonra bu önerge Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından iade etti. Önergenin iade gerekçesi olarak anlatılanların ‘kaba ve yaralayıcı’ olduğu ifade edildi.

‘İşkenceyi kibarca nasıl ifade edebilirim?’

Gergerlioğlu önergenin iade edilmesine tepki gösterdi. Bir hukuk devletinde vatandaşa yapılan kötü muamele, işkence, kaybedilme kaçırılma gibi olayları araştırmanın hukuk devletinin en önemli görevi olduğunu hatırlatan Gergerlioğlu şunları söyledi: “Eğer ki orası bir devletse, bir hukuk devleti ise bu konular aydınlanır. Eğer burası bir hukuk devletinden çıkmışsa, devlet olmaktan çıkmışsa bu konuların üstü kapatılmaya çalışılır. İşkence bir insanlık suçudur ve zaman aşımı yoktur. Bize 3.5 yıl önce uğradığı işkencelerle ilgili başvuran şahsın başvurusunu bir araştırma önergesi ile TBMM’ye sunduk. Ama İç Tüzüğün 67’nci maddesine göre kaba ve yaralayıcı ifadeler olduğunu iddia ettikleri bu önergemizi kabul edemeyeceklerini, düzenlememiz gerektiğini söylediler. Ancak biz şahsın ifadelerini tırnak içine alarak bu önergeyi vermiştik ve tek bir yorum katmamıştık. Şahıs kendisine yapılan işkenceleri nasıl anlatsın? Evinin kapısı kırılarak tekme tokat dövülerek gördüğünü iddia ettiği işkenceleri nasıl anlatsın? Gözaltı merkezinde elektrik verildiğini makatına jop sokulma tehdidinde bulunulduğunu, karısına da aynı muameleler yapılacağı iddialarını başka nasıl gündeme getirsin? Bunları tırnak içine alarak araştırılması gerektiğini söylemişiz. Bundan daha doğal normal olan şey nedir? Ama bu ülke normal bir ülke olmadığı için, Meclis Başkanlığı işkenceyle ilgili bir önergeyi araştırmak istemediği için hep bu taktiklere başvuruyor. Ben sorarım: Makata jop sokmanın, kibarca anlatımı nasıl olabilir? Ben sorarım: Size yapılan işkenceler, çırılçıplak soymalar, dayak, hakaret, küfürün eşinize de yapılacağını kibarca nasıl ifade edebilirim?”