İran’ın başkenti Tahran’da başörtüsünü ‘düzgün takmadığı’ gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve gördüğü işkence sonucu vefat eden Mahsa Amini’nin ailesine yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Avrupa Parlamentosu’nun (AP) her yıl insan hakları ve düşünce özgürlüğü alanında verdiği Sakharov Ödülü’ne layık görülen Amini’nin ailesinin ödül törenine katılmak üzere yurtdışına çıkmasına İran rejimi engel oldu.

Fransa’ya gidişleri engellendi

IranWire haber sitesinin haberine göre, Amini ailesi, 8 Aralık’ta törene katılmak üzere Fransa’ya gitmek için başkent Tahran’daki İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na gitti. Fakat havalimanındaki yetkililer Amini ailesinin uçağa binmesini engelledi. Haber sitesine konuşan kaynakların verdiği bilgiye göre, yetkililer ailenin pasaportlarına el koydu ve onlara “yurtdışına çıkma yetkilerinin olmadığını” söyledi.

Aile avukatı Saleh Nikbahat’ın ödül törenine katılmak üzere yola çıktığı belirtildi.

Sakharov ödülü, Mahsa Amini’ye

AP Başkanı Roberta Metsola, Fransa’nın Strazburg kentindeki AP Genel Kurulu devam ederken ödülün Mahsa Amini ve İran’daki “‘Jin Jiyan Azadî’ ” Hareketi’ne verildiğini belirtmişti.

Metsola, “Bu olay kadınların öncülüğünde tarihe geçen bir hareketi tetikledi. ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganı İran’da eşitliği, onuru ve özgürlüğü savunan herkes için bir toplanma çığlığı haline geldi” ifadelerini kullanmıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz