31 Mart yerel seçimlerinde AKP’nin ikinci parti konumuna düşmesinde Siyonist İsrail’le ticaretin Gazze’deki savaşa rağmen sürmesinin etkili olduğu yorumu yapılırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “seçimlerden sonra Tel Aviv yönetimi ile ilişkilerini düzeltmek istediği” ileri sürüldü. İddiaya göre, Erdoğan’ın seçim öncesindeki sert açıklamaları nedeniyle İsrail Dışişleri’ne çağrılan Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Maslahatgüzarı, “İsrail karşıtı söylemlerin gerekçesinin siyasi olduğu” mesajını verdi.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Erdoğan’ın “Netanyahu denilen malum kişiyi Kahhar ismi şerifiyle Rabbimize havale ediyoruz. Rabbimiz kahru perişan eylesin” sözlerinin üzerine Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’nı bakanlığa çağırdıklarını açıklamıştı. Erdoğan’ın, “Netanyahu ve yönetimi, Gazze’de işledikleri insanlık suçlarıyla günümüzün Nazileri olarak isimlerini Hitler, Mussolini ve Stalin’in yanına ekletmişlerdir” sözleri de İsrail’in tepkisini çekmişti.

Maariv gazetesi ise İsrail Dışişleri’nde seçim öncesi yapılan görüşmenin ayrıntılarını yazdı. İddiaya göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Jacob Blitstein ile görüşen maslahatgüzar, “Erdoğan’ın İsrail’e karşı sert söyleminin Türkiye’deki yerel seçimlerle ilgili siyasi kaygılardan kaynaklandığını” söyledi. Buna göre maslahatgüzar, “Türkiye’nin seçimlerden sonra İsrail’le ilişkilerini düzeltmeye başlamak istediğini” belirtti; buna, “Gazze’deki savaşın başında İsrail’e geri çağrılan büyükelçiyi Ankara’ya geri getirmenin yanı sıra Türkiye’nin Tel Aviv büyükelçisini de geri yollamanın dahil olduğunu” söyledi.

Siyonist İsrail’in Gazze’deki saldırılarının başlamasıyla birlikte karşılıklı ilişkiler yeniden gerilmiş ve iki ülke de büyükelçilerini yeniden geri çekmişti. Ancak yerel seçim sürecinde, özellikle Saray Rejimi’ne yakın firmaların siyonist İsrail’le ticareti sürdürmesi gündeme gelmişti. AKP’nin Yeniden Refah Partisi’ne kaybettiği oylarda da, bu ticaretin sürmesinin etkili olduğu yorumları yapılmıştı.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz